Soudkyně Belinda Wallingtonová v úterý v Melbourne zjistila, že proti kardinálovi existují dostatečné důkazy k tomu, aby se jimi soud zabýval.
 
Šestasedmdesátiletý kardinál je de facto finančním ředitelem Vatikánu a nejvyšším římským katolickým úředníkem, který čelí obvinění z trestných činů sexuálního zneužívání. K tomu mělo docházet v 70. letech v jeho rodné Austrálii.

Papež František Pella dočasně uvolnil z funkce, aby se do Austrálie mohl vrátit a očistit své jméno.

Papež František
Šéf komunikace Vatikánu odstoupil. Prý manipuloval s dopisem předchozího papeže

Kardinál byl obviněn z „historických sexuálních přestupků,“ které se odehrály už před destiletími, informuje NY Times. Ale detaily trestních oznámení, včetně totožnosti žalobců zatím nejsou známy. Takové případy totiž podléhají striktním australským nařízením a právním omezením, které novinářům zakazují podávat podrobnosti.
 
Kardinál obvinění razantně popírá. Jeho právník tvrdí, že má mnoho důkazů o tom, že to, co tvrdily údajné oběti, se stát nemohlo.

Jeho pověst poškozuje i obvinění, že postupoval nesprávným způsobem při případech zneužívání dětí jinými duchovními v době, kdy sloužil jako arcibiskup Melbourne a později Sydney.

Papež František přednáší proslov ve Vatikánu.
Papež František požehnal Městu i světu. Žádal mír a ocenil dialog mezi Korejemi

"Je to historický den," řekl Phil Nagle, obhájce údajných obětí zneužívání. "Nevěřil jsem, zda se soud opravdu uskuteční, pokud se jedná o třetí nejdůležitější osobu ve Vatikánu," řekl. Podle něj je dobré vidět, že se s ním zachází jako se všemi normálním občany.
 
Podle NY Times není jasné, kdy trestní řízení začne. Nejdříve se uskuteční alespoň dvě další slyšení, aby se zjistilo, které důkazy jsou přípustné. Poté se stanoví datum soudu.
 
Církev se již několikrát ocitla v centru sexuálních skandálů, které se udály napříč desetiletími. Papež František již před časem veřejně vyhlásil politiku nulové tolerance v případě sexuálního zneužívání ze strany církevních hodnostářů.
 
Vrchní hlava církve však tuto situaci zatím nijak nekomentovala. Někteří odborníci však hovoří o tom, že by František měl přijmout kardinálovu rezignaci, pokud bude trestní řízení skutečně zahájeno.

Papež František na první oficiální návštěvě Chile
Papež František prý lituje slov, kterými hájil biskupa, který kryl zneužívání