Pokud by Trump nezískal na červencovém celoamerickém konventu Republikánské strany nominaci do boje o křeslo v Bílém domě, měl by tak vítězný kandidát podle průzkumu mnohem horší pozici vůči svému demokratickému soupeři než Trump.

Výsledek průzkumu je podle komentátorů špatnou zprávou pro Trumpovy rivaly i vedení republikánů.

"Pokud by šlo o těsné volby, je to (pro republikány) zničující zpráva," řekl politolog z Kolumbijské univerzity Donald Green s tím, že by pak volby pravděpodobně vyhrál demokratický kandidát.

V průzkumu mezi republikány podporujícími Trumpa 66 procent dotázaných uvedlo, že by podpořili ve volbách i jiného republikánského kandidáta, který by získal nominaci. Zbylá třetina by mu ale hlas nedala a volit by buď vůbec nešla, nebo by hlas odevzdala demokratickému kandidátovi.

Šestnáct procent Trumpových příznivců by dokonce opustilo Republikánskou stranu, pokud by kontroverzní miliardář na konventu v Clevelandu nominaci nezískal.

Donald Trump je stále favoritem republikánského nominačního klání. Na druhém místě se drží texaský senátor Ted Cruz, na třetím ohijský guvernér John Kasich.