K incidentu došlo kolem šesté hodiny ráno místního času, kdy většina obyvatel desetipodlažního domu ještě spala. Po výbuchu se část budovy zřítila. Podle mluvčí vyšetřovacího výboru Světlany Petrenkové byl nejpravděpodobnější příčinou neštěstí výbuch plynu. 

Vladimir Putin, Alexandr Lukašenko
Běloruský prezident Lukašenko přivezl Putinovi darem čtyři pytle brambor

V domě žilo přes tisíc obyvatel. „V daném vchodu mělo trvalou adresu 111 lidí,“ informovala mluvčí gubernátora Čeljabinské oblasti. Ministr pro mimořádné situace Jevgenij Ziničev po setkání s prezidentem Putinem, který navštívil zraněné v nemocnici, uvedl, že se v sutinách stále nachází „odhadem mezi 36 a 40 lidmi“.

Podle ministryně zdravotnictví Veroniky Skvortsové klesá s každou hodinou naděje, že by byli pohřešovaní lidé nalezeni živí. Počet mrtvých mezitím vzrostl na sedm. „Objevili jsme další tři těla, ale nemůžeme je vyprostit,“ řekl reportérům Ziničev. „Pracujeme opatrně, protože je tu riziko, že by se budova mohla zřítit.“ 

Obyvatelé byli evakuováni

Záchranáři evakuavali také obyvatele okolních vchodů a pátrání v troskách pokračuje pomocí přístroje Struna, který je určený k hledání lidí v závalech. Gubernátor Čeljabinské oblasti Boris Dubrovskij mezitím vyhlásil v Magnitogorsku stav nouze. 

„Z trosek byli zatím vyproštěni čtyři lidé, včetně jednoho dítěte,“ uvedl již dříve mluvčí ministerstva zdravotnictví Maxim Raděckij pro televizní stanici Rossija 24 s tím, že všichni zranění byli hospitalizováni. Nikdo z nich však není v ohrožení života. Podle čeljabinských úřadů vyhledalo lékařskou pomoc dvanáct osob. 

Usmrcení z nedbalosti

Ruské úřady začaly celý incident prošetřovat jako případ usmrcení z nedbalosti, upozornila agentura Interfax. Prezident Vladimir Putin již do Magnitogorsku, v němž žije asi 415 tisíc obyvatel, vyslal ministra pro mimořádné situace Jevgenije Ziničeva a ministryni zdravotnictví Veroniku Skvorcovovou.

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na summitu v Helsinkách.
Putinův novoroční pozdrav Trumpovi: Rusko je připraveno k dialogu