Hlavní podezřelý ze spáchání tohoto masakru, nejhoršího incidentu s hromadným postřílením lidí v moderních dějinách Nového Zélandu, vyrůstal ve skromném domě v Graftonu. Jde o město s přibližně 20 tisíc obyvatel na řece Clarence River ve státě Nový Jižní Wales.

Zpravodajka australské televizní stanice ABC Jennifer Huxleyová hovořila s několika Tarrantovými bývalými spolužáky z místní střední školy. "Vzpomínají na něj spíše jako na takového třídního klauna," uvedla novinářka.

"Učitelé si ho ale pamatují jako trochu rušivého studenta, který měl občas sklony být docela krutý ke svým spolužákům. Mají nicméně problém vyrovnat se s tím, že tento žák, kterého v Graftonu učili, je spojený s událostmi v Christchurchi," dodala Huxleyová.

Osobní trenér ve fitness centru

Po absolvování střední školy se Tarrant stal osobním trenérem v městském squashovém a fitnessovém centru. Tam také ještě předtím začal trénovat ve fanatické snaze získat sílu. "Jsem zatracené monstrum mocné vůle. Potřebuji jenom cíl nebo objekt, na němž bych mohl pracovat," napsal na sociálních médiích v roce 2011, rok po úmrtí svého otce.

Šéfka fitnessového centra Tracey Grayová se brání přijmout to, že horlivý fitness trenér, kterého zaměstnala, je muž obviněný z hrůzného nenávistného zločinu v Christchurchi. "Nemůžu… uvěřit, že někdo, s kým jsem každý den byla v kontaktu, by byl schopen něčeho tak extrémního," řekla televizní stanici Nine Network.

List Sydney Morning Herald napsal, že Tarrant vedle práce ve fitnessovém centru rovněž zdarma vedl sportovní programy pro děti. Grayová uvedla, že Tarrant opustil Grafton v roce 2012.

Rasistické názory získal v Evropě

Tarrant pak jezdil po světě, přičemž navštívil, byť jen sporadicky, i Nový Zéland. V Austrálii podle tamní policie strávil v posledních čtyřech letech málo času. Zjevný pachatel pátečního masakru sám napsal, že své rasistické názory získal během cestování po Evropě v roce 2017.

Pracovnice Graftonské tiskové agentury, která prozradila jen své křestní jméno Brigita, televizi ABC řekla, že místní obyvatelé události v Christchurchi šokovaly.

"Je to skutečně velmi znepokojivé. Myslím, že to musí být zneklidňující skoro pro každého. Je to něco, co byste neočekávali od někoho z tak malé komunity, kde se všichni dobře znají," uvedla Brigita.