Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, odpovědný za vesmírný program, na Twitteru uvedl, že kosmonauti jsou v dobré kondici. „Cítí se dobře. Serovová je na tom lépe než ostatní, pokud jde o krevní tlak," napsal Rogozin.

„Těší mě, že jsem zpět," prohlásil Wilmore poté, co za pomoci pozemního personálu opustil návratový modul. Radost z návratu vyjádřili i zbývající dva kosmonauti. „Piju čaj s opravdovým citronem. Je to úžasné," pochvaloval si Samokuťajev, když během odpočinku upíjel z hrnku.

Trojice po přistání strávila jistou dobu v křeslech před modulem, aby alespoň trochu přivykla pozemské gravitaci. Na Zemi se astronauti vrátili po 167 dnech na ISS a navzdory pravidelnému cvičení svaly při dlouhém pobytu v kosmu ochably.

První Ruska na ISS

„Zdravím všechny známé," řekla již na Zemi Serovová. Po opuštění modulu se do kamery usmívala, mávala a posílala vzdušné polibky. V historii ruských kosmických letů se stala čtvrtou Ruskou na oběžné dráze a první Ruskou na ISS. Naposledy Rusko vyslalo svou kosmonautku do vesmíru v roce 1997, na palubě amerického raketoplánu Atlantis tehdy devět dní pobývala Jelena Kondakovová. Jejími předchůdkyněmi byly Světlana Savická a první žena v kosmu Valentina Těreškovová.

close  Americký astronaut Barry Wilmore a jeho dva ruští kolegové Alexandr Samokuťajev a Jelena Serovová dnes po bezmála šesti měsících pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) úspěšně přistáli v Kazachstánu. zoom_in

Wilmore, který na ISS působil jako velitel, již v úterý předal kontrolu nad orbitálním komplexem Američanovi Terrymu Virtsovi. Ten na stanici zůstává spolu s Italkou Samanthou Cristoforettiovou a Rusem Antonem Škaplerovem do poloviny května.

Na přelomu února a března Wilmore a Virts v rámci příprav připojovacích uzlů pro americké komerční lodě provedli tři výstupy vně ISS. Nová plavidla mají začít s dopravou astronautů na ISS za dva roky.

Serovová je po roce 1994 první ruskou kosmonautkou ve vesmíru. Spolu s Wilmorem a Samokuťajevem pracovala na ISS od konce loňského září.

Příští tříčlenná posádka má k ISS odstartovat koncem března. Jejími členy budou ruští kosmonauti Gennadij Padalka a Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly. Poslední dva jmenovaní mají na vesmírné stanici strávit celý rok.