V oblasti se už podle agentury Reuters utopil jeden člověk. Na déšť, vítr, sesuvy půdy a výpadky proudu se připravují také v americké Kalifornii. Tam, podle odhadů už slabší, bouře Hilary dorazí v pondělí odpoledne SELČ, nad Tijuanou projde v pondělí okolo poledne.

Hilary v neděli okolo 20:00 SELČ udeřila na mexické pobřeží v řídce osídlené oblasti asi 250 kilometrů jižně od mexického města Ensenada a 340 kilometrů jihovýchodně od amerického San Diega, uvedlo Národní centrum pro hurikány (NHC). Bouři postupující na severozápad rychlostí 41 kilometrů za hodinu doprovází vítr s maximální rychlostí 100 kilometrů za hodinu.

Požár na ostrově Tenerife
Požár na Tenerife stále není pod kontrolou. Naději hasičům dává lepší počasí

Zatímco v předchozích dnech dosáhla hodnocení hurikánu čtvrté kategorie z pěti, během neděle Hilary postupně slábla a ponížila na tropickou bouři. Navzdory nižší rychlosti větru však úřady upozornily, že následky mohou být, a v Mexiku už jsou, ničivé.

Meteorologové varují před záplavami 

Meteorologové varovali, že bouře může způsobit extrémní záplavy, sesuvy půdy a dokonce i tornáda. Varování před bleskovými záplavami bylo v Kalifornii vyhlášeno v oblastech, kde žije celkem devět milionů lidí. Na některých místech už jsou popadané stromy nebo bahnem zavalené dálnice.

Části jihozápadu USA by mohly být zasaženy stoletými dešti a existuje velká pravděpodobnost, že Hilary překoná historické rekordy jako nejděštivější tropická cyklóna v oblasti, kde jsou na rozdíl od atlantského pobřeží Ameriky podobné bouře výjimečné. Podle AP kromě Kalifornie čekají deště a vichry i Nevadu, Oregon či Idaho.

Zdroj: Youtube

„Nenechte se oslabující silou bouře ukolébat. Riziko povodní zůstává vysoko,“ řekl Reuters místopředseda NHC Jamie Rhome. Hilary už dříve u mexických břehů zvedla vlny až do 12metrové výšky a armáda musela z přímořských obydlí evakuovat kolem 850 lidí.

Správa parků v americké Kalifornii v přípravě na bouři zavírá pláže, lidé v Los Angeles už v sobotu v ulicích rozváželi pytle s pískem, ve velkém nakupovali trvanlivé potraviny a v nedalekém San Diegu přišla všem vlastníkům mobilního telefonu zpráva s varováním, aby nejezdili auty po silnicích kvůli poryvům větru a riziku bleskových povodní.

Lesní požár v kanadské provincii Britská Kolumbie
Požáry v Kanadě vyhnaly z domů tisíce lidí. Britská Kolumbie hlásí stav nouze

Kolem 7:00 SELČ stanice NBC News informovala, že okres San Diego County vyhlásil nouzový stav. Ten už v sobotu vyhlásil na úrovni celého státu guvernér Gavin Newsom.

Hilary bude dále oslabovat 

Ačkoliv bouře ke Spojeným státům ještě nedospěla, meteorologové už v neděli očekávali 15 milimetrů srážek v Palm Springs východně od Los Angeles a až 25 milimetrů v obcích v nedalekém pohoří Santa Rosa.

Nejsilnější vítr a vytrvalý déšť potká v následujících dnech části Nevady, západního Utahu a Idaha na severozápadě USA. Určitá míra varování před bleskovými povodněmi bude platit i v části Montany nebo státu Washington, Hilary však podle meteorologů nad Spojenými státy postupně oslabí až na tropickou depresi.