"Nejdůležitější je zůstat doma," prohlásil Carlos Godínez, která vede úřad civilní ochrany mexického státu Baja California Pur. Právě ten nyní hurikánu čelí. "Pokud nemáte žádný neodkladný důvod vycházet ven, ukryjte se s rodinou," dodal.

Newton je nyní na jižním cípu mexického Kalifornského poloostrova. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) ho doprovází větry o rychlosti až 150 kilometrů v hodině a pohybuje se rychlostí bezmála 30 kilometrů severním směrem.

Meteorologové očekávají, že během noci na středu Newton překročí Kalifornský záliv a opět vstoupí na mexickou pevninu, kde ale rychle ztratí na síle a stane se tropickou bouří, do čtvrtka pak zeslábne na posttropickou depresi.

Mexická vláda stejně jako úřad civilní ochrany vydala varování před hurikánem a silnými dešti. Úřady přistoupily k evakuaci některých ohrožených oblastí a zřídily asi 60 úkrytů, zhruba dvacet z nich se nachází v přímořských letoviscích, další jsou hlouběji ve vnitrozemí.

Podle agentury AP již bouře způsobila záplavy a sesuvy půdy v západní části Mexika. Zhruba stovka lidí musela opustit své domovy. Zatím nejsou žádné informace o obětech.