Duel na půdě Hofstraovy univerzitě na Long Islandu ve státě New York trval 90 minut. Clintonová podle některých médií působila uvolněně a pozitivně, zatímco Trump byl často v defenzivě.

V prvním bloku věnovaném ekonomice Clintonová řekla, že je třeba více udělat především pro střední třídu. Na adresu svého soupeře uvedla, že měl štěstí, když mu jeho bohatý otec kdysi poskytl vysoký úvěr. Trump je podle ní přesvědčený, že "čím více pomůžete bohatým, tím lépe se budeme mít my všichni". Dodala, že s tím nesouhlasí, a jako protiklad uvedla svého otce, který měl jen malý podnik. Trump kontroval, že otec mu v 70. letech půjčil "malou částku", kterou on rozmnožil. V pokračující debatě okolo dohody známé jako Transpacifické partnerství (TPP) Clintonová o Trumpovi prohlásila, že "žije ve své vlastní realitě". Kritizovala také jeho neochotu zveřejnit daňové přiznání s tím, že Trump "něco skrývá".

Podnikatel zase tepal především Čínu a Mexiko, které podle něj berou USA pracovní místa. "NAFTA (Severoamerická zóna volného obchodu) je ta nejhorší dohoda, jaká byla kdy podepsána," uvedl Trump.

Trump: Afroameričané a Hispánci zažívají ve Spojených státech peklo

Když se debata stočila na situaci uvnitř USA, řekl Trump, že Afroameričané a Hispánci podle něj zažívají ve Spojených státech peklo. Země potřebuje "právo a pořádek", zopakoval. Narážel tak na řadu incidentů z poslední doby, při nichž přišli při policejních zákrocích o život černoši. Clintonová uvedla, že její sok podle ní "vykresluje hrozně špatný obraz černošských komunit" v USA. "Nemůžeme jen říct zákon a pořádek, potřebujeme přijít s nějakým plánem," dodala.

Demokratická kandidátka také opět obhajovala omezený přístup ke zbraním. Na otázku moderátora, jestli policisté mají k černochům předpojatý vztah, řekla, že "skrytá předpojatost je problém všech, ne jen policie." Trump zdůraznil, že on je zastáncem toho, aby policisté měli právo zastavovat chodce a prohledávat je.

Obvinění z rasismu

Clintonová také prohlásila, že Trump začal svou politickou kariéru tvrzením, že prezident Obama se narodil mimo Spojené státy, a šířil tak "rasistickou lež", že první černošský šéf Bílého domu není americký občan. Tvrdila, že rasistické chování newyorského miliardáře lze vystopovat daleko do minulosti. Trump na to reagoval připomínkou demokratických primárek v roce 2008. Clintonová podle něj tehdy s Obamou jednala se "strašným despektem".

V debatě o zahraniční politice Trump obvinil Clintonovou, že spolu s prezidentem Obamou před lety umožnili nástup takzvaného Islámského státu (IS). "Libye, to byla další katastrofa," dodal. Clintonová uvedla, že proti radikálům z IS je třeba bojovat především zesílením činnosti tajných služeb. "Donald neustále uráží muslimy v zahraničí, muslimy doma, a to v době, kdy potřebujeme spolupracovat," řekla.

Chybná fakta

Světová média si všímají, že Trump uváděl chybně fakta kolem dění v Iráku.

V plamenném závěru debaty newyorský miliardář prohlásil, že Clintonová nemá dostatečnou výdrž na to, aby mohla být prezidentkou Spojených států. Podle něj má sice zkušenosti, ale špatné. Demokratka na to reagovala výčtem svých mnoha zahraničních cest a diplomatických úspěchů. Připomněla také kontroverzní Trumpovy výroky o ženách, které podle ní přirovnal k prasatům.

Na otázku, zda přijmou výsledky voleb, oba kandidáti potvrdili, že ano. Clintonová se obrátila na publikum a řekla, že ve volbách "nejde o nás, ale o vás". Trump pronesl svůj oblíbený výrok o navrácení velikosti Americe.

Média v USA kritizují nepravdy v diskusi Trumpa a Clintonové
Prověřování pravdivosti výroků pronesených během první televizní debaty hlavních amerických prezidentských kandidátů následovalo v amerických médiích bezprostředně po ukončení diskuse Hillary Clintonové s Donaldem Trumpem. Výběr některých nepřesností i nepravdivých tvrzení, které zazněly z obou stran a které novináři zaznamenali:

Hillary Clintonová.Zdroj: ČTK/AP/Patrick SemanskyClintonová s odvoláním na "nezávislé experty" prohlásila, že Trumpův daňový program by vedl ke ztrátě 3,5 milionu pracovních míst a možná i k nové hospodářské krizi. Podle agentury AP tuto předpověď prezentoval jediný ekonom Mark Zandi, který navíc finančně přispěl na kampaň demokratické kandidátky.

Clintonová popřela Trumpovo tvrzení, že připravovanou smlouvu o transpacifickém partnerství (TPP) označila za "zlatý standard". Prohlášení Trumpa je přitom pravdivé, slova o "zlatém standardu" padla při cestě Clintonové do Austrálie v roce 2012.

Clintonová tvrdila, že Trump povzbudil ruské hackery, aby zaútočili na Spojené státy. Trump nic takového neřekl, prohlásil jen, že ruští hackeři by mohli najít 30.000 e-mailů Clintonové, které zmizely z jejího soukromého poštovního účtu.

Trump uvedl, že byl vždy proti americké účasti ve válce v Iráku. Půl roku před zahájením amerického tažení ale v rozhlasovém interview řekl, že válku by podpořil. "Ano, počítám, že ano," prohlásil tehdy.

Republikán Donald Trump vyhrál podle předběžných odhadů primárky ve všech pěti státech severovýchodu USA.Zdroj: ČTK/AP/Julie JacobsonTrump tvrdil, že nikdy nepronesl slova o tom, že klimatické změny jsou poplašnou zprávou vyrobenou v Číně. Tento výrok je přitom obsažen v jeho tweetech z roku 2012 a 2014.

Trump, který odmítá zveřejnit informace o svých daních, v debatě prohlásil, že "z daňových přiznání se toho lidé moc nedozvědí". Podle expertů jsou ale cenným zdrojem informací nejen o stavu majetku konkrétní osoby, ale i o zdraví, charitě nebo daňových úlevách, které nelze získat jinde.

Podle Trumpa se pracovní místa přesouvají z USA do Mexika a dalších zemí, a to rychleji než kdykoli dřív. Podle agentury AP přesná data neexistují, od roku 2010 ale v USA naopak vzniklo 14,9 milionu nových pracovních míst.

Trump prohlásil, že spekulace o rodišti prezidenta Baracka Obamy, podle nichž se narodil mimo území USA, se začaly šířit během volební kampaně Clintonové v roce 2008. Důkazy o tom ale chybějí.