Vrcholná schůzka skončila kolem 07:30 SEČ, tedy o něco dříve, než se předpokládalo. Trumpova tisková konference byla následně přesunuta z 09:50 SEČ na 08:00 SEČ. V tuto dobu mělo být původně podepsáno společné prohlášení, podpisová ceremonie se ale konat nebude. Stejně tak byl zrušen i plánovaný společný oběd obou státníků. 

"Někdy musíte odejít z jednání, a tohle byla přesně ta chvíle," uvedl Trump na tiskové konferenci. Za důvod předčasného ukončení summitu označil severokorejský tlak na zrušení všech sankcí, kterému však USA nemohly vyhovět. "Kim Čong-un má určité představy, které neodpovídají těm našim," dodal. 

Slavnostní večeře Kim Čong-una a Donalda Trumpa na summitu v Hanoji
První den hanojského summitu: Trump složil Kimovi poklonu, poté povečeřeli

Podle šéfa Bílého domu jsou si přesto postoje obou stran "bližší" než před rokem, žádný třetí summit se ale zatím neplánuje. "Uvidíme, jestli k němu dojde," uzavřel Trump s tím, že doufá, že se KLDR nevrátí k testům jaderných a raketových zbraní, od nichž loni ustoupila. Kim mu to ostatně přislíbil. 

Jednání o denuklearizaci KLDR

Trump a Kim zahájili svá jednání v hanojském hotelu Metropole ve středu. Dnes spolu mluvili asi půl hodiny mezi čtyřma očima a poté pokračovali v rozhovorech za účasti poradců. Podle amerického prezidenta se dnešní rozhovory soustředily na proces odstranění zbraní z Korejského poloostrova, přičemž ale vyšlo najevo, že si Kim chce i nadále ponechat nějaké jaderné zbraně. 

Summitu se účastnil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který měl z jeho průběhu rozporuplné dojmy. "Za 36 hodin jsme dosáhli pokroku, bohužel jsme nedošli až do konce a nedosáhli žádné dohody. Požádali jsme Kima, aby udělal víc, než byl ochotný. Každý doufal, že se to vyvine lépe," uvedl. 

Styčný úřad v Pchjongjangu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve čtvrtek ráno uvedl, že by uvítal otevření amerického styčného úřadu v metropoli KLDR Pchjongjangu. Také šéf Bílého domu tento krok označil za "dobrý nápad" a dodal, že by se mělo jednat o reciproční opatření. 

Trump po tiskové konferenci ihned odletěl zpátky do Spojených států. Kim Čong-un médiím žádné vyjádření neposkytl. Podle vietnamské diplomacie ho nyní čeká dvoudenní návštěva Vietnamu, bližší informace o jeho programu nebyly zveřejněny.

Přivítání severokorejského vůdce Kim Čong-una ve vietnamském pohraničním městě Dong Dang, kam přijel svým speciálním vlakem.
Vlak vůdce KLDR Kima dorazil do Vietnamu. Trump přiletěl letadlem

Ačkoli Trump již dříve oznámil, že dohoda nemusí být podepsána hned, zrušení oběda považují světové agentury za signál selhání summitu. Na jeho předčasné ukončení již zareagovaly jihokorejské akciové trhy, které se propadly o 1,8 procenta. 

Podle expertů, které oslovila agentura Reuters, to však nemusí být pravda. "Nedosažení dohody dnes neznamená, že nějaká dohoda nebude ani v následujících měsících," uvedl jihokorejský odborník Lim So-ho. Podle Davida Kima z washingtonského Stimson Center je důležité, aby obě strany chtěly pokračovat v rozhovorech. Jestliže tomu tak bude, můžeme v budoucnu očekávat "určitý pokrok", soudí tento expert.  

Kim přitom dával najevu ochotu zbavit se jaderných zbraní a jednat o tom. "Kdybych to nebyl ochoten udělat, tak bych tu nebyl," odpověděl Kim na dotaz jednoho z amerických reportérů, zda je ochoten podniknout kroky k denuklearizaci. Když se ho však další reportér zeptal, zda je pro to připraven učinit konkrétní kroky, zareagoval vyhýbavě s tím, že jednání ještě neskončilo. 

Podle agentury AP byl severokorejský diktátor rovněž postaven před otázku, zda s Trumpem hovořili o lidských právech, z jejichž rozsáhlého porušování je Kim Čong-un obviňován. Trump ale dotaz zodpověděl místo něho. „Mluvíme o všem,“ prohlásil.  

Dotaz zahraničního novináře

Světové agentury si všimly také toho, že Kim pravděpodobně poprvé odpověděl na dotaz zahraničního novináře, konkrétně reportéra amerického listu The Washington Post Davida Nakamury. Ten se ho před jednáním obou státníků zeptal, zda věří v dosažení dohody. "Na to, abych odpověděl je brzy, ale nejsem pesimistický," uvedl severokorejský vůdce. 

Donald Trump a Kim Čong-un na historickém summitu v Singapuru.
Trump bude s Kimem jednat o míru. Na jaderné odzbrojení prý nespěchá