Podle informací CNN hovoří klíčový dokument o ocenění dosavadního pokroku v jednání a zároveň zavazuje obě strany k budoucí spolupráci.

"Svět zaznamená výraznou změnu," prohlásil na tiskové konferenci Kim Čong-un. "Rád bych vyjádřil prezidentu Trumpovi vděk, že se toto setkání mohlo uskutečnit. Je to velmi talentovaný člověk, jenž miluje svou zemi."

Výsledek si pochvaloval i Trump. "V dokumentu je hodně vůle, všichni budou ohromeni. Chci poděkovat všem, kteří se summitu zúčastnili, byli fantastičtí. Jsem hrdý na to, co se tady dnes odehrálo," odpověděl.

Americký prezident Donald Trump.
Kim může svým lidem nabídnout velkou budoucnost, zhodnotil Trump summit

Mimo jiné také prohlásil, že k denuklearizaci KLDR skutečně dojde. Dále Kima pozval do Bílého domu. A podle Trumpa severokorejský vůdce souhlasil.

Onen dokument podle BBC obsahuje čtyři hlavní myšlenky. Jednak obě strany touží po vztazích, které občanům Spojených států i Severní Koreje zajistí mír a prosperitu, jednak má dohoda pomoci k míru na Korejském poloostrově. Dále má zaručit postupné úplné jaderné odzbrojení KLDR či nalezení a identifikaci padlých z válečného konfliktu v padesátých letech (popřípadě repatriaci již identifikovaných).

Výhra, nebo porážka?

Zajímavostí, o které se ještě jistě bude hovořit, nicméně zůstává, že krátce před podpisem dohody vyměnila vůdcova sestra Kim Jo-čongová pero, jež bylo připraveno právě pro Kima. To na sobě symbolicky mělo Trumpovo jméno, konečný krok tak oba aktéři učinili vlastní psací potřebou.

Na rozdíl od prezidenta se navíc někteří experti po konci summitu vyjadřují negativně. Například Robert Kelly, americký expert na Asii a mezinárodní vztahy, pronesl, že výsledek je depresivní a přinesl ještě méně, než v co doufali i největší skeptici. Své si přisadila i televize CNN.

Překážky byly překonány

Oba muži se po četných slovních přestřelkách potkali poprvé v historii. Mnohem spontánněji zapůsobil hned na začátek při ostře sledovaném momentu americký prezident, který svůj protějšek při potřesení rukou přátelsky poplácal.

Velikost okamžiku umocnily v pozadí naskládané vlajky USA a KLDR, jež byly naskládány do řady, kde jedna střídá druhou.

Kim Čong-un na vojenské přehlídce, ilustrační foto
Přestaňte romantizovat Kima. Je to diktátor, volají severokorejští umělci

Úspěch navíc oba – způsobem sobě vlastním – předpovídali ještě před samotným začátkem. "Cítím se skvěle. Budeme mít velkou diskusi a budeme nesmírně úspěšní," komentoval do kamer první setkání Donald Trump.

"Nebylo jednoduché se sem dostat," reagoval Kim Čong-un. "Byly tam určité překážky, ale my je překonali a jsme tady."

Ochranka severokorejského diktátora Kim Čong-una
Limuzínu Kima chrání běžící strážci. Jejich výběr podléhá přísným kritériím

Světová událost i "ticho po pěšině"

Poté přišlo na řadu rokování, v němž se k prvním mužům svých zemí připojily i jejich týmy. Probíralo se nejen jaderné odzbrojení KLDR, ale také případná americká ekonomická výpomoc či mír mezi Severní či Jižní Koreou.

Tým prezidenta USA na summitu tvořili ministr zahraničí Mike Pompeo, poradce John Bolton a vedoucí Bílého domu John Kelly. Na opačné straně seděli kromě Kima ministr zahraničí KLDR Ri Jong-ho, Kimův bratr a "pravá ruka" Kim Jong-čchol a Ri So-jong, bývalý ministr zahraničí a současný severokorejský diplomat.

Zatímco byla schůzka vůdce s prezidentem pro většinu světa vysoce sledovanou událostí, cenzurou utiskované zpravodajství v Severní Koreji vypouštělo mezi občany jen velmi omezené informace. Web britské BBC připomněl, že v Indexu světové svobody tisku patří KLDR až úplně poslední příčka.

Donald Trump (vlevo) a Kim Čong-un.
Média KLDR prolomila mlčení o schůzce Kima a Trumpa. Půjde o mír, píší

Nesouhlasné projevy či chobotnice k obědu

Co se zmíněných vlajek týče, ne každý byl příznivcem nápadu, že by měly stát hned vedle sebe. Jeden z amerických občanů na Twitteru prohlásil: "Severokorejská vlajka je kus hnusné špíny, která představuje vládu rasistického kultu. Ten si podmaňuje, mučí a zotročuje vlastní lid. Měla by shořet, jen co se dotkne té naší, neexistuje, aby byla umístěna vedle ní."

Kim Čong-un (vlevo) a Donald Trump.
Pár hodin do singapurského summitu. Trump i Kim chtějí nalézt sympatie i shodu

Jeden z reportérů mimochodem zachytil, že pokus amerického prezidenta o vtip během příchodu do restaurace se na druhé straně nesetkal s úspěchem. "Máte všichni dobré snímky? Abychom na nich vypadali krásně a štíhle," usmíval se prezident směrem k fotografům. Je pravděpodobné, že Kim, jenž údajně v minulosti trpěl nadváhou, rozuměl, jeho angličtina prý totiž není vůbec špatná.

Po jídle oba státníci vyrazili na krátkou procházku, během níž Trump ukázal Kimovi mimo jiné i svou limuzínu. Všudypřítomným fotografům a reportérům dále americký prezident sdělil, že "jednání proběhla lépe, než by kdokoli čekal", přičemž zakrátko má dojít k podpisu výše zmíněného dokumentu. Tehdy ještě nikdo netušil, co ona dohoda obsahuje.

Tvoří se nová historie

Poté už se na tiskové konferenci obě strany dohodly k dalším jednáním. Pokrok i celkově úspěšný summit těší i Čínu. Ministr zahraničí Wang Ji podle BBC řekl, že "samotný fakt, že spolu (Trump a Kim) mohou posedět a rovnocenně se bavit, má důležitý a pozitivní význam, který tvoří novou historii".

Krátce po skončení konference oba státníci opustili místo konání a během několika hodin se pravděpodobně chystají odletět i ze samotného ostrova. Americký prezident se ještě před nástupem do auta nechal slyšet, že později promluví k tisku.