Od chvíle, kdy Donald Trump po sobotním útoku v syrském městě Dúmá oznámil, že za tohle Sýrie "draze zaplatí", hrozilo reálné nebezpečí amerického ozbrojeného úderu. Nebylo ale zřejmé, kdy k němu dojde a proti čemu bude směřovat. Část problému přitom spočívala i v tom, že ačkoli útok v Dúmá vykazoval známky použití chemických zbraní (podle Světové zdravotnické organizace bylo zasaženo 500 rodin, jejichž příznaky odpovídaly otravě chemickou látkou), neexistoval jasný a jednoznačný důkaz.

Boje v Sýrii
Syrská armáda dobyla Dúmu a ukončila boje o východní Ghútu, tvrdí Rusko

Francouzský prezident Emmanuel Macron však ve čtvrtek oznámil, že právě takový důkaz má. Informuje o tom agentura DPA. "Máme důkaz, že minulý týden byly použity chemické zbraně, přinejmenším chlór, a že je použil režim Bašára al-Asada," uvedl Macron v televizním rozhovoru. Dále konstatoval, že francouzští a američtí představitelé velmi úzce spolupracují a k rozhodnutí o případné reakci dojde "v čase, který si zvolíme - kdy to budeme považovat za nejužitečnější a nejúčinnější". 

Na dotaz, zda by cílem případného úderu byla syrská zařízení na výrobu chemických zbraní, Macron odpověděl: "Než se rozhodneme, musíme ověřit všechny informace." Podle jeho dalších slov ale chce Francie opravdu docílit toho, aby Asadův režim nemohl podnikat chemické útoky.

Oběti údajného chemického útoku v Sýrii
USA zvažují i nevojenskou akci proti Asadovi. Británie vyslala k Sýrii ponorky

Při sobotním útoku v Dúmá byli podle syrské dobrovolnické organizace civilní obrany Bílé přilby zabiti čtyřicet tři lidé.

Trump nicméně ve čtvrtek uveřejnil na svém Twitteru zprávu, že "nikdy neřekl, kdy se útok proti Sýrii uskuteční", byť o den dřív varoval klíčového syrského spojence Rusko, ať se připraví na americké rakety, protože "budou hezké, nové a chytré" (Rusko krátce předtím uvedlo, že jestli Spojené státy zaútočí raketami proti Sýrii, Rusové je sestřelí, a poté zničí místo, odkud byly vypáleny). 

Donald Trump na jednání o daňové reformě
Rusové, těšte se na naše rakety, jsou krásné a nové, vzkázal Trump do Sýrie

Ve středu v noci Bílý dům uvedl, že ve hře zůstávají stále všechny možnosti, včetně zvažované vojenské reakce. Trumpův čtvrteční tweet, který je obecně považován za ustoupení od tlaku na bezprostřední akci, následoval po telefonickém rozhovoru mezi americkým prezidentem a jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Erdogan vydal ve čtvrtek prohlášení, v němž varuje vojenské síly před vytvořením "armádního kolbiště" v Sýrii. Dále uvedl, že bude ještě ve čtvrtek jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o tom, jak "chemický masakr" v Sýrii zastavit.

"Velmi se obáváme toho, že některé země, spoléhající se na svou vojenskou sílu, přemění Sýrii v ring," sdělil Erdogan svým příznivcům v Ankaře a dodal, že turecké síly i nadále zůstanou v Sýrii a budou pokračovat ve svých aktivitách. "Ti, kdo podporují režim zabijáka Asada, dělají chybu," dodal s narážkou na Rusko a Írán. Řekl však také, že Turecko hodlá o situaci v Sýrii s USA, Ruskem a Íránem nadále jednat.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Rusko chce, aby útok v Sýrii vyšetřila organizace pro zákaz chemických zbraní

Syrský vůdce Bašár Asad varoval, že potenciální vojenská akce proti jeho zemi, řízená Spojenými státy, ohrozí mezinárodní mír. "S každým vítězstvím, kterého jsme na bojišti dosáhli, sílí hlasy některých západních zemí, jež se pokoušejí změnit běh událostí," uvedl Asad podle oficiální syrské tiskové agentury SANA. "Jakékoli potenciální kroky jen přispějí k další nestabilitě regionu, která ohrožuje mezinárodní mír a bezpečnost," konstatoval dále po jednání s Alim Akbarem Velayatim, vrchním poradcem íránského vůdce, s nímž se sešel v Damašku.

Britská premiérka Theresa Mayová svolala kvůli projednání reakce na sobotní chemický útok mimořádnou schůzi svého kabinetu. Jak poslanci vládních konzervativců, tak z opozičních stran byli už před schůzí rozděleni v názoru, zda má vláda žádat parlament o souhlas k tomu, aby se Británie připojila k nějaké vojenské akci. Mayová nicméně slibuje, že Británie bude se svými spojenci při reakci na sobotní útok spolupracovat.

Ilustrační foto.
Rusko vetovalo americký návrh na zřízení vyšetřovací komise kvůli Sýrii

Německá kancléřka Angela Merkelová naproti tomu ve čtvrtek oznámila, že Německo se vojenské akce nezúčastní. Chce však zajistit, že "bude vynaloženo veškeré úsilí k tomu, aby bylo zcela zřejmé, že takový útok chemickými zbraněmi je nepřijatelný," uvedla Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně.