„Ta možnost tu je,“ odpověděl mluvčí jihokorejského prezidenta na tiskovém brífinku v Soulu na otázku, zda je deklarace ukončení války součástí agendy summitu. Konflikt, který mezi Severní a Jižní Koreou probíhal mezi lety 1950 až 1953, skončil pouze příměřím a válka, při které zahynulo přes půl milionu vojáků zhruba 2,5 milionu civilistů bylo zraněno či zabito, tak formálně trvá dodnes.

Devítiletý To Gia Huy, který požadoval účes po vzoru severokorejského diktátora.
Účes podle Trumpa či Kima? Hanoj před summitem ovládlo účesové šílenství

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov však sdělil, že problém Korejského poloostrova nemá rychlé řešení. USA se podle něj před summitem obrátily na Rusko a požádaly o radu. OSN by podle Lavrova měla zrušit část sankcí, jež komplikují vztahy mezi Pchjongjangem a Soulem.

Likvidace jaderných zbraní

Trump a Kim se sejdou už k druhé vzájemné vrcholné schůzce ve středu a ve čtvrtek v Hanoji. Historicky první summit úřadujícího amerického prezidenta a vůdce KLDR se uskutečnil před osmi měsíci v Singapuru. Oba státníci se tehdy dohodli, že budou usilovat o úplné jaderné odzbrojení Korejského poloostrova. Poněkud vágně formulovaná dohoda však zatím nepřinesla významné výsledky.

Americký prezident v neděli na setkání s guvernéry jednotlivých států USA v Bílém domě řekl, že je spokojen, dokud Severní Korea nepokračuje ve zkouškách raket. „Nespěchám. Nechci na nikoho tlačit,“ řekl šéf Bílého domu. „Jenom nechci (raketové) zkoušky. Dokud nejsou žádné zkoušky, jsem spokojený,“ dodal Trump. Svůj šestý a zatím poslední jaderný test Pchjongjang provedl v září roku 2017.

Donald Trump a Kim Čong-un.
Zase o krok blíž. USA a Severní Korea zvažují výměnu styčných důstojníků

Na twitterovém účtu si Trump zároveň znovu neodpustil komentář na adresu kritiků. „Je vtipné sledovat lidi, kteří roky selhávali a nedosáhli ničeho a teď mi radí, jak mám vyjednávat se Severní Koreou. I tak děkuji!,“ napsal prezident, který má podle svých slov s Kimem „velmi, velmi dobrý vztah“.

Výroky amerického prezidenta tak podle agentury Reuters naznačují, že je jeho administrativa otevřena hledání nové dohody. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo ale v neděli televizi Fox News sdělil, že Severní Korea stále ještě musí podniknout „pevné kroky“ směrem k denuklearizaci a po setkání v Hanoji by mohl být potřeba ještě další summit.

Během soukromého rozhovoru Pompeo podle deníku The New York Times prohlásil, že by bylo štěstí, kdyby Pchjongjang souhlasil alespoň se 60 procenty požadavků, které mu Spojené státy předložily. „Stále by to bylo více, než čeho dosáhla jakákoli jiná vláda,“ dodal. Ministerstvo zahraničí se však oficiálně vyjádřit odmítlo.

Vlakem do Hanoje

Kim Čong-un cestuje do Vietnamu vlakem přes Čínu a dorazit by měl v úterý ráno. Před summitem s Trumpem se sejde s vietnamským prezidentem a dalšími vysokými činiteli. Trump do Vietnamu dorazí v úterý večer. S vietnamským prezidentem Nguyenem Phu Trongem se sejde ve středu ráno.

Kim Čong-un ve svém obrněném vlaku
Před schůzkou s Trumpem navštíví Kim oficiálně Vietnam. Vůdce už je na cestě