„V té nejlepší tradici naší velké demokracie spojujeme šlechetné národy ve snaze vybudovat nový liberální pořádek, který by zabránil válkám a přinesl větší prosperitu,“ řekl Pompeo. „Pod prezidentem Trumpem neopouštíme roli mezinárodního lídra ani naše přátele," dodal.

Šéf americké diplomacie ve svém projevu kritizoval Írán a Čínu, které obvinil z vyvolávání nestability ve světě. Spojené státy však podle jeho slov vždy jednají v zájmu mezinárodního společenství. „Dokonce i naši evropští přátelé někdy tvrdí, že nejednáme v zájmu svobodného světa. To ale jednoduše není pravda,“ prohlásil Pompeo.

„Snažíme se zachovat, chránit a rozvíjet otevřený, spravedlivý, transparentní a svobodný svět suverénních států. Tento projekt bude vyžadovat skutečné, ne předstírané obnovení liberálního řádu mezi národy. Bude to vyžadovat asertivní Ameriku a vedení nejen od mé země, ale i od všech demokracií po celém světě,“ zdůraznil.

Spojené státy podle Pompea tlačí na Světovou banku a Mezinárodní měnový fond, aby omezily financování do zemí, jako je Čína. Ty již, jak řekl, mají dostatečný přístup na finanční trhy, aby samy získaly dostatek kapitálu.

Účastní se schůzky ministrů NATO

Americký ministr přicestoval do Bruselu kvůli dvoudenní schůzce ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance, která začala dnes. Právě evropské členy NATO přitom Trump dlouhodobě obviňuje z toho, že nedostatečně investují do vlastní obrany a příliš se spoléhají na pomoc Washingtonu.

Naproti tomu ostatní členské země aliance naléhají na Trumpa, aby přehodnotil své říjnové rozhodnutí o odstoupení od dohody INF o likvidaci raket krátkého a středního doletu, kterou v roce 1987 podepsaly Spojené státy a Sovětský svaz. Místo toho chce NATO tlačit na Moskvu, aby přesvědčivě dokázala, že její nový raketový systém označovaný jako Novator 9M729 nespadá pod dohodu INF.

„Podnikneme nutné kroky, abychom zajistili bezpečnost členských zemí. Pokud uvidíme, že Rusko své závazky porušuje, zareagujeme odpovídajícím způsobem,“ prohlásil v pondělí generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.