Zjištění Reuters koresponduje s Trumpovou řečí v Ohiu, kde ve čtvrtek prohlásil, že je čas, aby se Amerika ze Sýrie stáhla. "Vrátíme se ze Sýrie, pravděpodobně velmi brzy," prohlásil.

"Necháme to na starosti jiným lidem. Vrátíme se zpět do naší země, kam patříme a kde chceme být," uvedl.

 

Příští týden by měla o americkém zapojení v Sýrii jednat Nároní bezpečnostní rada. Trump totiž tráví Velikonoce ve svém prázdninového rezortu na Floridě.

Šéf Bílého si prý přečetl zprávu, že USA chtějí dát peníze na obnovu zdevastovaného území, které opustil IS a rozhodl se je dočasně zmrazit.

Tyto peníze však spojencům přislíbil americký ministr zahraničí Rex Tillerson v únoru na setkání globální koalice proti IS v Kuvajtu.

Tento týden totiž posílení své přítomnosti v Sýrii oznámila Francie, která ale chtěla podpořit kampaň vedenou USA.

Podle Pentagonu IS ztratil 98 procent území, které ovládal v Sýrii a Iráku. Nicméně pokud se spojenecké síly stáhnou, radikálové mohou tato území snadno získat zpět.

Podle dalšího zdroje Reuters by Američané měli zůstat v Sýrii v omezeném počtu ještě několik let, aby se zabránilo radikálům území získat zpět a aby zde nezískal vliv Írán.

V Sýrii se nachází okolo dvou tisíc amerických vojáků. Pro srovnání - v Jižní Koreji jich je přes 20 tisíc. V Afghánistánu bylo v roce 2001 přes 100 tisíc amerických jednotek, minulý rok to bylo přes 10 tisíc, uvádí agentura AP.