„Zatím mohu potvrdit pouze to, že Donald Trump je uveden na seznamu nominovaných. Identita osoby, která stojí za jeho navržením, je tajná. Jedná se ale o Američana,“ prohlásil Urdal.

Donald Trump je na prestižní ocenění nominován už potřetí. Zdůvodnění jeho nominace je přitom stejné jako v loňském roce: „Americký prezident se o mír zasloužil silnou ideologií i obnovením tajného zbraňového systému SDI-BHB, který neutralizuje jaderné zbraně.“

Strategická obranná iniciativa (SDI) byla v minulosti známá též jako Reaganův program hvězdných válek, jehož hlavním cílem bylo vybudování funkční obrany proti jaderným raketám. Existence tajného kosmického systému BHB, který ve svých knihách popisují američtí generálové Thomas McIlnerney a Paul E. Vallely, byla v minulosti opakovaně popírána.  

Mezi osobnostmi a skupinami navrženými na Nobelovu cenu za mír nechybí ani Evropský soud pro lidská práva sídlící ve Štrasburku, redakce ruského opozičního listu Novaja Gazeta či kurdští pešmergové, kteří v Iráku bojují proti takzvanému Islámskému státu.

Nositel Nobelovy ceny za mír pro rok 2018 bude znám na podzim letošního roku. Cenu již tradičně převezme v Oslu na výročí úmrtí Alfreda Nobela, které připadá na 10. prosince.