Na videu představuje Kim Čong-un americkému prezidentovi nejvyšší představitele KLDR, kteří byli součástí severokorejské delegace. Když přišla řada na tříhvězdičkového generála a Trump se mu chystal podat ruku, severokorejský vojenský představitel zasalutoval. Trump mu salutování oplatil a poté si potřásli rukama.

Donald Trump a Kim Čong-un na historickém summitu v Singapuru.
Schůzka s Kimem odvrátila jadernou katastrofu, napsal Trump

Tento rozpačitý moment vyvolal ve Spojených státech v některých kruzích minimálně pobouření. Přece jen jsou USA a Severní Korea technicky stále ve válečném stavu.

„Nikdy jsem neviděl amerického prezidenta, aby salutoval důstojníkovi cizí armády, natož pak armády, která působí jako brutální vynucovatel lidského otroctví a strašlivých vězeňských táborů v gulagu, ve kterém je uvězněný celý národ,“ uvedl například penzionovaný admirál James Stavridis, který působil jako vrchní velitel spojeneckých sil NATO. „Byla to chyba,“ dodal.

Kim Čong-un (vlevo) a Donald Trump podepsali na summitu v Singapuru dokument o spolupráci.
Trump a Kim podepsali dohodu o spolupráci. Svět se změní, tvrdí vůdce KLDR

„Je běžná zdvořilost, když vojenský důstojník salutuje představiteli jiní vlády, že mu to vrátíte,“ obhajovala Trumpovo chování mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová před novináři.

Samotný Trump přitom v prezidentské kampani v roce 2016 kritizoval svého předchůdce Baracka Obamu za to, že se uklonil saudskému králi Abdalláhovi. Na Twitteru tehdy napsal: „Barack Obama se uklonil saudskému králi na veřejnosti – přesto Demokraté zpochybňují diplomatické schopnosti Mitta Rommeyho.“

Kim Čong-un a Donald Trump.
Očekával jsem víc, hodnotí expert dohodu Trumpa s Kimem. O fiasko ale nejde