"Mise Spojených států se nezměnila - prezident jasně prohlásil, že chce, aby se americké síly co nejrychleji vrátily domů," uvedla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová ve svém prohlášení citovaném americkými médii. Informuje o tom agentura DPA.

"Jsme odhodláni ISIS (Islámský stát) úplně rozdrtit a vytvořit podmínky, které zabrání jeho návratu," pokračovala. "Kromě toho očekáváme, že naši spojenci a partneři v regionu přijmou větší odpovědnost za jeho zajištění, jak vojensky, tak i finančně."

Cíle, kam směřoval americký útok v Sýrii. Stav po útoku.
Útok USA v Sýrii byl úspěšný, dokazují to satelitní snímky

Prohlášení Bílého domu zaznělo poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron v televizním rozhovoru oznámil, že mluvil s Donaldem Trumpem o tom, že je důležité americká vojska v Sýrii udržet, čímž reagoval na jeho předchozí úvahu o jejich stažení. "Přesvědčili jsme ho, že je potřeba v Sýrii zůstat," uvedl Macron v nedělním televizním rozhovoru. Dodal, že Trumpa přesvědčil, aby omezil americké útoky proti zařízením na chemické zbraně.

Trump spolu s ohlášením koordinovaných útoků proti syrským vládním cílům sdělil, že Spojené státy v žádném případě nehodlají v Sýrii setrvat neomezeně.

Sobotní útoky, provedené silami Spojených států, Británie a Francie, reagovaly na podezření z chemického útoku, k němuž mělo dojít 7. dubna ve městě Dúmá u Damašku, kde zemřely desítky lidí. Sýrie i její hlavní zahraniční spojenec Rusko opakovaně popírají, že se takový útok na Dúmá konal. 

Zničené výzkumné centrum v Damašku po útoku Spojených států.
Američané zaútočili na Sýrii, stovkami střel varovali Asada. Rusko se zlobí

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová v neděli prohlásila, že Washington uvalí v rámci své reakce na Rusko další sankce. Ty budou podle ní směřovat "proti všem společnostem, které se zabývají zařízeními, jež souvisejí se syrským prezidentem Bašárem Asadem a chemickými zbraněmi". Jejich jména má během pondělí zveřejnit ministr financí Steven Mnuchin.

Francie navrhla komplexní rezoluci OSN, která by vyzvala k opětovnému řešení konfliktu v Sýrii diplomatickou cestou, přičemž jednání by měla začít v pondělí. Jak ale upozorňuje DPA, od minulé středy už v OSN neuspěla čtyři další usnesení a není ani zřejmé, kdy by se o této rezoluci mohlo hlasovat.

Předpokládá se, že výkonná rada Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) svolá v pondělí do Haagu zvláštní jednání o Sýrii. Tým OPCW je v současnosti v Sýrii a vyšetřuje tam údajný plynový útok v Dúmá.

Kozáci, ilustrační foto
Trumpa upálíme. Ruští kozáci vyloučili amerického prezidenta ze svých řad

Ruská vláda mezitím oznámila, že ruský prezident Vladimir Putin mluvil v neděli telefonicky s iránským prezidentem Hasanem Rúháním a že se oba shodli na tom, že "nelegální údery provedené Spojenými státy mají nepříznivý dopad na vyhlídky politického řešení v Sýrii".

Syrský prezident Bašár Asad už předtím prohlásil, že "agrese Spojených států, Británie a Francie vůči Sýrii souvisí se lživou kampaní proti Sýrii a Rusku v Radě bezpečnosti OSN".

"Sýrie a Rusko bojují nejen proti terorismu, ale také kvůli ochraně mezinárodního práva, založeného na úctě ke státní suverenitě a k vůli vyjádřené lidmi tohoto státu," citovala Asada oficiální syrská tisková agentura SANA.