Nový předpis Trump předal ministerstvu spravedlnosti. „Právě jsem podepsal memorandum, které přikazuje generálnímu prokurátorovi regulovat prodej zařízení, které z legálních zbraní dělají samopal. Očekávám, že vzejde brzy v platnost,“ prohlásil šéf Bílého domu. Informoval o tom server CNN.

Trump přesto čelí kritice, že tak učinil až čtyři měsíce po masakru, který je považován za jeden z nejhorších útoků jednotlivce v americké historii. Stephen Paddock tehdy v Las Vegas střílel legálně drženou zbraní.  

Zařízení bump-stock je možné v USA pořídit za cenu od 100 dolarů (2000 korun). K jeho koupi není potřeba prověřit kriminální minulost pořizujícího. Podle analýzy se Paddockovi právě díky úpravě jeho zbraně podařilo vystřelit 90 nábojů během 10 sekund. 

Téma omezení práva nosit zbraň se v USA opět stalo předmětem vyhrocených debat po masakru ve floridské škole, při kterém minulý týden zahynulo 17 lidí.

Studenti totiž uspořádali na toto téma v sobotu protest, další akci plánují na dnešek. Řada z nich již dorazila do hlavního města Floridy Tallahassee, kde se očekává hlavní protestní akce.

„Jedeme do hlavního města Floridy abychom upozornili na to, že naši přátelé, se kterými jsme vyrůstali, které jsme znali celý život, zemřeli zbytečně,“ prohlásila 18letá studentka Julia Salomone. Hlavní akce nazvaná Pochod za naše životy se uskuteční 24. března. Zúčastní se jí i řada celebrit, například Oprah Winfreyová či Steven Spielberg.

Se skupinou studentů a učitelů se chce setkat i Trump. Podrobnosti schůzky ale zatím nezveřejnil.

Veřejné debaty o omezení prodeje zbraní se v americké veřejnosti objevují téměř po každé větší střelbě. Většina předchozích úsilí o omezení prodeje zbraní zatím selhaly.

V úterý také Bílý dům naznačil, že by mohl omezit věk, od kterého se dá koupit puška AR-15, se kterou střílel vyloučený student na škole na Floridě. Ve většině států USA se dá totiž koupit již od 18 let.

Na omezení se shodnou republikáni i demokraté. Kdo nebude s Trumpovým nařízením určitě souhlasit, je Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která jej podporovala ve volební kampani.
Podle analytika BBC Anthonyho Zurchera Trump musí jednat díky rostoucím tlakům ve společnosti. Podle něj ale po nějaké době se tlak na prezidenta zmírní a snahy o omezení práva nosit zbraň v USA tak opět zpomalí.

Ročně zemře na následky zranění střelnými zbraněmi na 30 tisíc Američanů. Například v roce 2013 to bylo 1,3 procenta ze všech úmrtí.

| Video: Youtube

Video: Jak funguje bump-stock