O tom, že oba muži mají k sobě názorově daleko, se všeobecně ví. Ve svém úterním článku pro list The Washington Post to ostatně Romney sám připomněl, když napsal, že Trump rozhodně nebyl při nominování republikánského kandidáta na prezidenta v roce 2016 jeho volbou.

Romney, jenž se o post hlavy státu sám neúspěšně ucházel během kampaně před sedmi lety, vidí problém především v Trumpově chování. To je dle jeho mínění „důkazem, že prezident ještě nedorostl do role tohoto úřadu“.

  

Ačkoliv se během uplynulých dvou let zdálo, že poté, co Trump podpořil Romneyho v boji o senátorský post, na své spory oba politici alespoň částečně zapomněli, jeho současná kritika šéfa Bílého domu způsobila na domácí politické scéně velké pozdvižení.

Romney sice uznává, že například Trumpova daňová reforma byla rozhodně krokem správným směrem, na druhé straně ovšem poukazuje na to, že z globálního hlediska je pozice USA kvůli způsobu vedení země současným prezidentem vnímána o poznání hůř.

„Trumpova slova a akce způsobila zděšení po celém světě. Svět potřebuje americké vůdcovství, a je v zájmu Ameriky, aby mu jej poskytla,“ uvedl Romney.

„S národem tak rozděleným, rozhořčeným a naštvaným, je nezbytné mít charakterově vyspělého prezidenta. A právě v této oblasti jsou nedostatky hlavy státu nejvíce do očí bijící,“ dodal.

Romney se připomíná

Na kolik je Romneyho kritika na adresu Donalda Trumpa spontánní, je otázkou. Server BBC připomíná, že k ní došlo pouhé dva dny před jeho oficiálním jmenováním do funkce senátora za stát Utah. Mnozí političtí komentátoři v ní tak spíše vidí příležitost k tomu, jak se včas vymezit proti způsobu Trumpova vedení země a s dostatečným předstihem zaujmout pozici jeho vyzyvatele v rámci republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách v roce 2020.