"To samé se stane Trumpovi. Amerika utrpí stejnou porážku jako Saddám Husajn," prohlásil Rúhání v sobotu během svého projevu ve státní televizi při příležitosti výročí od vypuknutí íránsko-irácké války v září 1980. Tuto válku vyprovokoval právě Husajn, když vypověděl Alžírskou dohodu o hranici mezi Irákem a Íránem. 

Útok při vojenské přehlídce v Íránu
V Íránu při vojenské přehlídce stříleli útočníci do davu. Desítky mrtvých

"Írán neopustí svůj obranný zbrojní program, včetně svých raket, ze kterých jsou Američané tak naštvaní," citovala Rúháního televize Al-Džazíra.

Den předtím íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf nazval Trumpovu administrativu "skutečnou hrozbou".

"Je to pravda, je zde skutečná hrozba pro náš region a pro mezinárodní mír a bezpečnost. Tou hrozbou je Trumpova administrativa, její schopnost destabilizovat svět a její zlodějské úmysly v našem regionu," uvedl Zaríf.

„Spojené státy se musí začít chovat jako normální stát," dodal. 

Obama chtěl usmíření 

Spor mezi Teheránem a Washingtonem se vyostřil po nástupu Trumpa do úřadu v lednu 2017.

Miloš Zeman a německá kancléřka Angela Merkelová
Zeman u Merkelové kritizoval Trumpova cla, zrušil by sankce vůči Íránu

Předchozí americký prezident Barack Obama se naopak snažil s Teheránem usmiřovat, v roce 2015 se mu podařilo vyjednat historickou smlouvu o omezení íránského nukleárního programu výměnou za zrušení části sankcí. Trump úspěch svého předchůdce ale nazval nejhanebnější dohodou a letos v květnu z ní odvolal americký podpis.

Ostatní signatáři úmluvy Velké Británie, Německo, Francie, EU, Rusko a Číny ji nadále uznávají.

„Íránská smlouva je ve svém jádru vadná. Pokud nic neuděláme, víme přesně, co se stane,“ prohlásil v květnu Trump, když ji rušil a zaváděl nové sankce. Pohrozil také ostatním státům, které budou s blízkovýchodní zemí nadále obchodovat.

Trump požaduje vůči Íránu tvrdší postup, který by omezil jeho zapojení do války v Jemenu a Sýrii a vyřešil by postoj Teheránu k Izraeli.

Donald Trump
Kdo bude obchodovat s Íránem, nebude obchodovat s USA, hrozí Trump