Trump ve středu podepsal na nátlak okolí dokument, který oddělování dětí od rodin zakazuje. Zároveň však dodal, že nulová tolerance pro každého, kdo překročí hranice země nelegálně, zůstává stále v platnosti.

Migranti na trase přes Středozemní moře, ilustrační foto
Vezměte si migranty, vzkazují Italové Maltě. Sami přístavy otevřít nechtějí

Potvrdil to i skupině, která si říká Andělské rodiny. Tu sdružuje ztráta bližních, a to především po útocích zmíněných nelegálních uprchlíků. „Vaši milovaní nezemřeli nadarmo,“ těšil je americký prezident.

Pro média ještě předtím uvedl: „Jedná se o rodiny amerických občanů, které byly od svých příbuzných odděleny nadobro. Nedovedu si představit horší situaci. Slibuji, že budeme jednat rozhodně a pevně,“ dodal Trump.

Detenční zařízení v USA, kde jsou ubytováni děti imigrantů
Pentagon by mohl ubytovat děti imigrantů, úřady shání 20 tisíc lůžek

Laura Wilkersonová, jež přišla o syna v roce 2010 po útoku jednoho z uprchlíků, popsala, jak situaci vidí ona. „Žádné z našich dětí ani nestihlo říci sbohem. Neměli jsme štěstí, aby nás rozdělili na pět nebo deset dní. Ne, nás rozdělili napořád,“ řekla při setkání.

Trump na její slova reagoval ujištěním. „Neodpočineme si, dokud naše hranice nebudou bezpečné, naši lidé se nebudou mít čeho bát a dokud neukončíme tuto migrační krizi jednou provždy,“ prohlásil.

Přistěhovalectví útoky nezvyšuje

V roce 2017 proběhl na území Spojených států rozsáhlý výzkum. Až půlka Američanů si podle něj myslí, že uprchlická krize zvyšuje kriminalitu, některé studie však ukázaly, že pravda je trochu jinde.

Herec Peter Fonda.
Dejte Trumpova syna do klece s pedofily, napsal Fonda. Melania se bojí

K trestným činům se podle britské BBC mnohem častěji uchylují právě rození Američané, u nichž je také vyšší pravděpodobnost, že poputují za mříže. Jedna ze studií, jež mapovala migrační vlny téměř čtyři desetiletí, navíc potvrdila, že frekvence násilné trestné činnosti se se zvyšujícím problémem migrace spíše snižuje.

S výsledky vyšel na svět vedoucí výzkumu Robert Adelman. „Výsledky ukázaly, že přistěhovalectví útoky nezvyšuje. Krádeže, přepadení i vraždy mají nižší výskyt v místech, kde je přistěhovalců naopak více,“ vysvětlil.

Donald Trump se svou ženou Melanií
K přijetí dekretu, který udrží rodiny pohromadě, přiměla Trumpa jeho žena

Další výzkum, který provedl Institut Cato z Washingtonu, D.C., zase zjistil, že míra uvěznění rodilých Američanů je 1,53 procenta, zatímco u nelegálních přistěhovalců se jedná o 0,85 procenta a u legálních 0,47.

Na to však Trump reagoval odmítavě. „Může se k vám dostat, že tito lidé jsou snad lepší než američtí občané. Není to pravda,“ řekl Andělským rodinám.

Sebastian Kurz
O tom, kdo přijde do Evropy, musíme rozhodovat jen my, prohlásil Kurz