Mueller prověřuje obvinění, že americká hlava státu se pokusila v rámci „ruské věci" nepřípustným způsobem ovlivňovat americkou justici.

Na baseballovém hřišti byl postřelen americký politik Steve Scalise.
Postřelený kongresman zůstává v kritickém stavu. Útočník v nemocnici zemřel

Mueller se aféře možné spolupráce mezi Ruskem a členy předvolební kampaně Trumpa s cílem ovlivnit výsledky voleb v neprospěch kandidátky Hilary Clintonové věnuje od poloviny května. Spekulacím v minulém týdnu svou výpovědí před senátním výborem „nahrál" navíc někdejší šéf FBI James Comey, kterého Trump překvapivě odvolal z funkce. Tímto krokem tak mohl bránit výkonu spravedlnosti.

„Únik informací z FBI týkající se prezidenta je ostudný, neomluvitelný a nelegální," uvedl podle agentury Reuters Marco Corallo, mluvčí právního Trumpova týmu, který má na starost informace týkající se vyšetřování údajného vměšování Ruska do voleb.

Americký prezident Donald Trump.
Další rána pro Trumpa. Podle poslanců přijímá od cizích vlád peníze, žalují ho

Comey nepochybuje o tom, že Rusové skutečně ovlivňovali prezidentské volby. Trump se s ním sešel na večeři letos v lednu a vyžadoval od šéfa FBI věrnost a oddanost. „Na té večeři si mě chtěl zavázat," vypověděl Comey s tím, že americký prezident si chtěl zajistit jeho loajalitu. Podle amerických zákonů má být ale FBI apolitická.

A právě snahu Trumpa změnit způsob vyšetřování „ruských zásahů" považuje Comey za hlavní příčinu jeho nečekaného odvolání z funkce. "Myslím, že si prezident myslel, že je pod tlakem," prohlásil.

V úterý vypovídal před americkým Senátem také ministr spravedlnosti Jeff Sessions, který ovšem Comeyho odvolání hájil.

Zdroj: Youtube
James Comey před senátem
O ruském zásahu do voleb nepochybuji, řekl exšéf FBI Comey před Senátem