Mueller prověřuje obvinění, že americká hlava státu se pokusila v rámci „ruské věci" nepřípustným způsobem ovlivňovat americkou justici.

Mueller se aféře možné spolupráce mezi Ruskem a členy předvolební kampaně Trumpa s cílem ovlivnit výsledky voleb v neprospěch kandidátky Hilary Clintonové věnuje od poloviny května. Spekulacím v minulém týdnu svou výpovědí před senátním výborem „nahrál" navíc někdejší šéf FBI James Comey, kterého Trump překvapivě odvolal z funkce. Tímto krokem tak mohl bránit výkonu spravedlnosti.

„Únik informací z FBI týkající se prezidenta je ostudný, neomluvitelný a nelegální," uvedl podle agentury Reuters Marco Corallo, mluvčí právního Trumpova týmu, který má na starost informace týkající se vyšetřování údajného vměšování Ruska do voleb.

Comey nepochybuje o tom, že Rusové skutečně ovlivňovali prezidentské volby. Trump se s ním sešel na večeři letos v lednu a vyžadoval od šéfa FBI věrnost a oddanost. „Na té večeři si mě chtěl zavázat," vypověděl Comey s tím, že americký prezident si chtěl zajistit jeho loajalitu. Podle amerických zákonů má být ale FBI apolitická.

A právě snahu Trumpa změnit způsob vyšetřování „ruských zásahů" považuje Comey za hlavní příčinu jeho nečekaného odvolání z funkce. "Myslím, že si prezident myslel, že je pod tlakem," prohlásil.

V úterý vypovídal před americkým Senátem také ministr spravedlnosti Jeff Sessions, který ovšem Comeyho odvolání hájil.