Kimova dlouhá nepřítomnost na veřejné akci vyvolala řadu dohadů o jeho zdravotním stavu. Severokorejská oficiální média v sobotu zveřejnila snímky, na kterých usmívající se Kim přestřihává pásku při otevření nové továrny na hnojiva. Agentury ale podotýkají, že jejich autenticitu se nepodařilo ověřit. Na záběrech státní televize Kimovy nohy působily ztuhle a pohyboval jimi trhavě.  

"Kvůli tomu, že se určitým způsobem změnil styl jeho chůze, se objevily spekulativní zprávy, že podstoupil operaci," citovala dnes jihokorejská agentura Jonhap nejmenovaného činitele z jihokorejského prezidentského paláce. "Máme důvody se domnívat, že žádnou operaci neměl, ale podrobnosti k tomu nemůžeme zveřejnit," dodal.

Neobjevil se tři týdny

Už v úterý jihokorejský ministr pro sjednocení řekl, že důvodem Kimovy několikatýdenní státnické pauzy jsou možná jeho obavy z nákazy koronavirem.

Americký prezident Donald Trump přivítal, že se vůdce KLDR Kim Čong-un po několika týdnech znovu objevil na veřejnosti. "Rád vidím, že je zpátky a daří se mu dobře!" napsal Trump na svém twitterovém účtu.

Webový portál Daily NK, který údajně získává informace od severokorejských přeběhlíků, napsal s odkazem na své zdroje, že se Kim zotavuje po "kardiovaskulárním chirurgickém zákroku". Tato tvrzení ovšem popřela jihokorejská vláda a poté i americký prezident Trump. Jihokorejský ministr pro sjednocení v úterý prohlásil, že důvodem Kimovy státnické pauzy jsou možná jeho obavy z nákazy koronavirem.