"Jde to dobře, myslím! Děkuji všem. S láskou!!", vzkázal brzy ráno SELČ přes sociální síť. Už po převozu do nemocnice zveřejnil na twitteru video natočené krátce před odletem z Bílého domu, na kterém říká, že cílem je "zajistit, aby věci dopadly dobře".

"Chci všem poděkovat za obrovskou podporu," uvedl Trump v krátkém videu, které představovalo jeho první veřejné prohlášení od oznámení pozitivního testu na virus SARS-CoV-2. "Myslím, že je mi velmi dobře," dodal prezident.

Lékaři Trumpovi v pátek doporučili strávit "pár dní v nemocnici z preventivních důvodů". Do vrtulníku, který jej přepravil do vojenské nemocnice Waltera Reeda v Bethesdě severně od Washingtonu, došel prezident sám v obleku a s roušku na obličeji. Zamával přitom novinářům, aniž by se zastavil a něco jim řekl. Podle agentury AP má Trump v nemocnici apartmá vybavené tak, aby mohl dál vykonávat prezidentskou funkci.

Trumpa podle informací amerických médií trápí více příznaků covidu-19. V pátek večer místního času Trumpův lékař Sean Conley oznámil, že prezident je unavený, ale v dobré náladě, a že mu byl podán experimentální lék vyvinutý farmaceutickou společností Regeneron, u něhož se prokázaly dobré výsledky v klinických studiích u menšího počtu pacientů. Podle Conleyho Trump bere i zinek, vitamín D, aspirin, famotidin a melatonin.

Léčba remdesivirem

Později Conley doplnil, že Trump nepotřebuje podpůrný kyslík, ale že po konzultaci se specialisty u něj zvolili léčbu remdesivirem a že už dostal první dávku tohoto léku. Remdesivir vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně na nemoc ebolu; podle letošních studií ale preparát pomáhá i při léčbě covidu-19. V Česku se přípravek podává pacientům s těžkým průběhem nemoci.

Jak vážná je situace v případě amerického prezidenta, ovšem není z oficiálních prohlášení jasné. Vzhledem k jeho vysokému věku je u Trumpa vyšší riziko vážnějších důsledků nákazy, dalším nepříznivým faktorem je jeho nadváha, uvádí AP.

Americká média zároveň hledají odpovědi i na další otázky, jako je například ta, jak se mohl koronavirus začít šířit v "bublině" okolo jednoho z nejmocnějších mužů planety. Před Trumpovým pozitivním testem se nákaza potvrdila u jeho poradkyně Hope Hicksové, později obdrželi špatnou zprávu také šéf prezidentova volebního štábu Bill Stepien a bývalá Trumpova mluvčí Kellyanne Conwayová. Pozitivní test v pátek oznámili i republikánští senátoři Mike Lee a Thom Tillis, kteří se před týdnem účastnili ceremoniálu při nominaci soudkyně Amy Coneyové Barrettové na uvolněné místo při americkém nejvyšším soudu.

Hosté v Bílém domě bez roušky

Právě tato akce je zmiňována jako možný zlomový bod, pokud jde o šíření koronaviru v prezidentově okolí. Hosté se minulou sobotu pohybovali na zahradě Bílého domu, ale i uvnitř něj, přičemž mnozí nepoužívali roušky. Mezi přítomnými byl i ředitel soukromé vysoké školy University of Notre Dame John Jenkins, u něhož se v pátek rovněž potvrdila infekce.

O tom, jak se koronavirus dostal přímo k Trumpovi, je však možné jen spekulovat. Prezident se v posledních dnech účastnil řady akcí a setkal se nejméně se stovkami lidí. "S přístupem k okamžitému testování a nejlepšími zdravotnickými experty po svém boku měl být prezident Donald Trump Američanem v největším bezpečí ve vztahu ke covidu-19. Místo toho nedbal doporučení své vlastní vlády a pomohl v Bílém domě vytvořit falešný pocit nezranitelnosti," hodnotí vývoj AP.