V roce 2017 přitom Cohen v Kongresu USA tvrdil, že jednání o realitním projektu skončila ještě před primárkami. Trumpa Cohen označil za lháře a řekl, že i jeho prezident nutil lhát. Přímé důkazy o utajené spolupráci Trumpova volebního týmu s Moskvou ale při slyšení nepředložil. „Důkazy nemám, ale jsem upřímný. Mám totiž svá podezření,“ četl ze svých poznámek.

V této souvislosti zmínil newyorskou schůzku Trumpova syna Donalda mladšího s ruskou právničkou blízkou Kremlu Nataljí Veselnickou v červnu 2016. Trump mladší chtěl od Veselnické získat informace o otcově demokratické soupeřce Hillary Clintonové, nic nového se ale nedozvěděl. Trump tvrdí, že o synově schůzce předem nevěděl. Podle Cohena je ale nemyslitelné, že by Donald mladší uspořádal takto významné jednání bez otcova vědomí.

Trump ihned reagoval

Trumpova reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Americký prezident se sice plně věnuje v Hanoji summitu s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, přesto si udělal čas na tweet.

„Michael Cohen byl jedním z mnoha právníků, kteří mě zastupovali (bohužel). A měl i další klienty, ne jen mě. Byl obviněn státním nejvyšším soudem z lhaní a podvodu. Dopustil se chyb, které ale nesouvisely se jménem Trump. Lže, aby si zkrátil pobyt ve vězení,“ zareagoval na Cohenova slova Trump.

Cohen v úvodním svědectví připustil, že může být považován za nedůvěryhodného, neboť se přiznal, že v roce 2017 senátnímu výboru pro dohled nad tajnými službami lhal. Prohlásil ale, že dnes hovoří pravdu, což dokazuje i jeho rozhodnutí vypovídat před výborem veřejně. Cohen musí nejpozději do 6. května nastoupit trest tříletého vězení za porušení pravidel pro financování volební kampaně.

Na Cohena se snesla kritika

Právě na Cohenovu kontroverzní minulost se republikánští poslanci snažili poukázat s tím, že je obtížné mu věřit a že se jako právník dopouštěl nepravostí. Republikán Jody Hice prohlásil, že je ostudou, že před výborem svědčí usvědčený lhář, jeho kolega Paul Gosar pak Cohena označil za patologického lháře. Nejvýše postavený republikán ve výboru Jim Jordan připomenul, že Cohen se pokusil okrást stát na daních o téměř půldruhého milionu dolarů.

"Lhal jste, abyste chránil prezidenta?" zeptal se Jordan Cohena k případům, kdy bývalý Trumpův právník jednal protiprávně. Cohen odpověděl, že ne. Jordan také Cohena obvinil, že ze svého chováním nemá žádné výčitky svědomí. To Cohen odmítl a Jordanovi opakovaně řekl, aby se styděl.

Kongresmanům Cohen řekl, že je mu velmi líto, čeho se v Trumpových službách dopustil. Zároveň varoval ostatní, aby Trumpa slepě nenásledovali, jinak se budou čelit stejným problémům jako on sám.

Jednání o mrakodrapu

Obchodní jednání s Ruskem, které Cohen zmínil, se týkalo neuskutečněného realitního záměru postavit v Moskvě mrakodrap Trump Tower. Trump již dříve řekl, že si přesně nepamatuje, kdy jednání skončilo, ujistil ale, že se nic nesnaží tajit.

Cohen dnes také řekl, že Trump věděl předem o zveřejnění e-mailové korespondence představitelů Demokratické strany na serveru WikiLeaks, která měla ve volbách poškodit jeho protikandidátku Hillary Clintonovou. Trump již dříve takovéto obvinění odmítl.

Kongresmanům Cohen předložil šek, který mu Trump již jako prezident osobně vypsal na 35 tisíc dolarů a podepsal. Peníze, které šly z Trumpova osobního účtu, byly určeny na uhrazení výdajů, které měl Cohen se zajištěním mlčení pornoherečky Stephanie Cliffordové, známé jako Stormy Daniels. Cliffordová tvrdí, že měla s ženatým Trumpem poměrem a od Cohena za mlčení dostala 130.000 dolarů. Trump románek popřel, zároveň ale přiznal, že Cohenovi peníze proplatil. Cohen uvedl, že Trump se s ním vyrovnal v jedenácti splátkách.

Dnešní jednání se na poslední chvíli republikánský poslanec Mark Meadows pokusil odložit kvůli porušení formálního postupu. Meadows prohlásil, že Cohen záměrně nedodržel lhůtu, která ho zavazuje výboru Sněmovny reprezentantů pro dohled a reformu poskytnout 24 hodin před výpovědí písemně text svého svědectví. Poslanci odklad hlasováním odmítli.

V Praze prý nebyl

Média v minulosti uváděla, že Cohen byl v létě 2016 v Praze, aby se zde navázal kontakty s Kremlem. Loni v prosinci americká agentura McClatchyDC s odvoláním na své zdroje napsala, že Cohenovu cestu do Prahy dokazuje záznam přihlášení jeho telefonu do české mobilní sítě. Cohen opakovaně jednání v Praze popíral a dnes to pod přísahou v Kongresu zopakoval.

"Byl jste někdy v Praze?" zeptal se Cohena republikán Ralph Norman. "V Praze jsem nikdy nebyl," odpověděl Cohen. "Opravdu nikdy?" dotázal se Norman. "Nikdy jsem v České republice nebyl," ujistil Cohen.

Znovu tak zopakoval svou výpověď ze srpna roku 2017, kdy obvinění z jednání s Kremlem označil za „naprosto lživá“ a prostřednictvím svého advokáta Stephena Ryana se snažil své tvrzení podložit záznamy v cestovním pasu, kde nejsou patrné žádné důkazy o návštěvě  Česka.