„Kéž bychom tam měli lidi, od nichž by kulky šly opačným směrem, rovnou mezi oči toho maniaka," řekl Trump svým příznivcům. Návštěvníky gay klubu označil za báječné lidi, u kterých je škoda, že neměli pistole na opascích.

Opačný názor než Trump zastává dosluhující demokratický prezident Barack Obama, podle kterého tento typ samotářských útočníků nezastaví vojenské ani zpravodajské řešení, ale důraznější a širší úsilí. Po čtvrtečním setkání s pozůstalými Obama také prohlásil, že názor, že krveprolití mohlo zabránit více ozbrojených lidí v klubu, odporuje zdravému rozumu.

Kvůli častým útokům střelců v USA mnozí v čele s prezidentem Obamou volají po zpřísnění prodeje zbraní. Republikáni a také vlivná Národní asociace držitelů zbraní (NRA) ale jakákoli omezení odmítají. Senát přesto zřejmě v pondělí bude hlasovat o čtyřech návrzích zákona o kontrole prodeje zbraní. Polovina z nich je z dílny republikánů a podle kritiků problém nijak neřeší.

Trump své příznivce v Texasu ujistil, že pokud se dostane do Bílého domu, rozhodně zachová ústavní právo Američanů vlastnit zbraně. Přislíbil také, že nijak neomezí ani počet nábojů v zásobnících.