McMasterovo jméno se v amerických médiích objevovalo jako jeden z favoritů na post uvolněný minulý týden po Flynově odchodu. Ve hře byli i další kandidáti, kteří ale podle médií post buď odmítli, nebo měli o funkci jiné představy než Trump.

Americký prezident oznámil výběr nového poradce ze své rezidence Mar-a-Lago ve floridském Palm Beach, kde měl o víkendu pohovory se všemi kandidáty a dnes s ním před kamerami byli McMaster a Kellogg. Svého nového poradce označil za "muže s obrovským talentem a obrovskými zkušenostmi". McMaster poté řekl, že jmenování považuje za "výsadu".

Přečtěte si: Irácké jednotky bojují na předměstích Mosulu, míří k letišti

Hlavním konkurentem čtyřiapadesátiletého kariérního armádního důstojníka byl vedle Kellogga ještě bývalý stálý zástupce Spojených států v OSN John Bolton, pro něhož ale Trump podle Reuters počítá s jinou, dosud nespecifikovanou funkcí.

McMaster do armády vstoupil v 80. letech, kdy absolvoval vojenskou akademii ve West Pointu. V roce 1991 se zúčastnil války v Perském zálivu, kam se vrátil v roce 2004 v rámci nasazení do mise v Iráku. Poté pracoval na několika armádních řídicích pozicích na území USA. V roce 2014 jej časopis Time vybral do stovky nejvlivnějších osobností světa, když byl označen za jednoho ze strůjců moderní podoby americké armády.

Flynn musel významný post opustit kvůli tomu, že ne zcela pravdivě informoval viceprezidenta Mikea Pence o svém jednání s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. K tomu podle deníku The Washington Post došlo ještě před Trumpovou prezidentskou inaugurací. Flynn to nejdříve popřel, později ale uvedl, že o sankcích s velvyslancem hovořit mohl, ačkoli si to nyní nevybavuje.

Nenechte si ujít: Le Penová v průzkumech trhá rekordy. Volilo by ji více než 40 procent lidí