Zpráva z nedělního vydání listu tak potvrdila Trumpova slova z pátečního rozhovoru s novináři. Americký prezident uvedl, že ho Abe nominoval na prestižní ocenění za zahájení jednání a uvolňování napětí se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

„Japonský premiér mi dal velice krásnou kopii pětistránkového nominačního dopisu,“ prohlásil Trump na tiskové konferenci, která se konala na půdě Bílého domu ve Washingtonu.

Summit s Kimem

Americká vláda podle deníku Asahi oslovila Abého ohledně možné nominace na Nobelovu cenu míru krátce po Trumpovu loňském summitu s Kimem. Ten se uskutečnil v červnu na půdě Singapuru a šlo o vůbec první setkání mezi vůdcem Severní Koreje a úřadujícím americkým prezidentem v historii.

Tiskový mluvčí japonského ministerstva zahraničí agentuře Reuters potvrdil, že Trumpovu poznámku z páteční diskuse s novináři postřehl, ale „nebude komentovat jednání mezi oběma politickými představiteli“. Bílý dům na žádost o vyjádření nereagoval.

Informaci není možné ověřit ani na oficiálních stránkách Nobelovy nadace. Pravidla totiž zakazují zveřejnit jméno a další informace o nominovaných dříve, než za 50 let od vyhlášení výsledků. Poslední zveřejněné nominace tak pochází z šedesátých let minulého století.