Trump po demokratech požaduje, aby mu jako první krok schválili 5,7 miliardy dolarů (asi 128 miliard korun) na výstavbu zdi na americko-mexických hranicích. Ta má zabránit ilegálnímu pronikání přistěhovalců do Spojených států.

Demokraté naopak žádají, aby prezident bezodkladně obnovil financování části ministerstev a vládních agentur, jejichž činnost je kvůli sporu o zeď zablokována.

V projevu proneseném v Bílém domě Trump rovněž připustil, že by v USA mohli zůstat lidé, kteří dostali status dočasně chráněných migrantů. Jedná se o uprchlíky, které opustili své domovy kvůli přírodním katastrofám nebo válečnému konfliktu. Jejich pobyt v USA je tak omezen na dobu, než se zlepší situace v jejich vlasti.

Ačkoli Trump svou nabídku označil za „rozumný kompromis, na který by měly obě strany přistoupit“, Pelosiová jeho nabídku již předem označila za naprosto nepřijatelnou. Plán šéfa Bílého domu považuje za „kompilaci několika dříve zamítnutých iniciativ“ a očekává, že neprojde ani jednou z komor amerického Kongresu.

Americká rozpočtová krize

V důsledku sporu Trumpa s demokratickými kongresmany o hraniční zeď se již 22. prosince zastavilo financování části ministerstev a vládních agentur. Z 800 tisíc státních zaměstnanců, které rozpočtová krize zasáhla, necelá polovina nechodí do práce a zbytek pracuje zadarmo.