Z bezpečnostních důvodů se Trumpova návštěva musela obejít bez tradiční projížďky v kočáru po třídě vedoucí k Buckinghamskému paláci. Místo toho americký prezident k sídlu britské královny přiletěl přímo vládním vrtulníkem. Kromě čestné stráže zde na něj a první dámu Spojených států čekali princ Charles a jeho žena Camilla. Ti odvedli prezidentský pár k bráně paláce, kde je s úsměvem přivítala královna a oficiálně zahájila státní návštěvu.

Dnešní oficiální program ale není politický a sestává z různých aktivit se členy královského dvora, Trump také navštívil Westminsterské opatství, kde položil věnec u hrobu neznámého vojína. Předtím poobědval ve společnosti královny či prince Harryho, Alžběta II. také prezidentovi a jeho ženě Melanii ukázala artefakty z královské sbírky, které jsou spjaty s dějinami USA. Trumpovi věnovala mimo jiné speciální edici knižní série někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla o druhé světové válce.

Politici vyhlásili bojkot

Posledním bodem před večerním banketem byl odpolední čaj s princem Charlesem a vévodkyní z Cornwallu Camillou. Jejich rozhovor s prvním párem USA se konal bez přítomnosti novinářů. "Není jasné, zda budou Charles a Trump probírat klimatické změny, které Charles vidí jako vážnou hrozbu a Trump považuje za kachnu," napsala agentura AP.

Na banket v Buckinghamském paláci dorazí podle televize Sky News kolem 150 hostů "s kulturními, diplomatickými nebo ekonomickými vazbami na USA". Měla by dorazit i řada členů vlády včetně premiérky Mayové. Událost naopak bojkotuje předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow nebo lídr opozice Jeremy Corbyn. Šéf labouristů dokonce podle médií vystoupí na úterní demonstraci proti návštěvě Trumpa, kterou označil za příležitost ukázat solidaritu s těmi, "na které (Trump) útočí v Americe, po celém světě a v naší zemi".

Úternímu programu návštěvy budou dominovat jednání s premiérkou Mayovou, avšak na rozhovor mezi čtyřma očima nedojde, potvrdila dnes kancelář ministerské předsedkyně. Hlavními tématy budou zřejmě budoucí obchodní dohoda mezi Británií a USA nebo výhrady Washingtonu vůči čínské společnosti Huawei. Více než 200 vědců dnes prostřednictvím deníku The Guardian vyzvalo Mayovou, aby na Trumpa apelovala ohledně jeho přístupu k ekologickým problémům.

Urazil starosty Londýna i New Yorku

Trump už před odletem do Británie kritizoval končící premiérku Theresu Mayovou za způsob, jakým vedla vyjednávání se zbytkem Evropské unie o britském odchodu z unie. Těsně před přistáním na londýnském letišti Stansted se pak na twitteru opřel do starosty britské metropole Sadiqa Khana, který mu prý připomíná "velmi hloupého a nekompetentního" starostu New Yorku Billa de Blasia. Zároveň se Trump označil za "velkého přítele Spojeného království" a napsal, že se na návštěvu Londýna velmi těší.

"Tady jde o mnohem více, než jsou dětinské urážky, které by měly být pod úroveň prezidenta Spojených států," reagoval Khanův úřad. Londýnský starosta se poté na Trumpa obrátil přímo ve videu natočeném pro ženský časopis Elle. "Vaše hodnoty jsou zcela opačné k hodnotám Londýna a hodnotám této země. Máme za to, že rozmanitost není slabinou, rozmanitost je předností. Máme úctu k ženám a myslíme si, že jsou si rovny s muži," vzkázal mimo jiné Trumpovi.