Trump již v březnu podpořil plán ministra obrany Jamese Mattise, který chce z vojenské služby vyloučit transsexuály trpící s genderovou dysforií, což je rozpor mezi pohlavní identitou a svým biologickým pohlavím.

Tato politika nahradila úplný zákaz vojenské služby transgenderových osob, který americký prezident oznámil loni na twitteru.

Podle sdružení, které se postavilo proti zákazu, však ne všechny transgenderové osoby trpí genderovou dysforií.

Soudci federálních soudů ve Washingtonu D.C., Kalifornii a Washingtonu odmítli zrušit soudní příkazy proti původnímu Trumpovu zákazu, aby umožnili prosazování aktualizované politiky. Podle soudců byla nová politika v podstatě stejná jako původní zákaz nebo byla pouze plánem k provedení původního zákazu. Je to prý v rozporu s americkou ústavou, která zaručuje rovnost pohlaví.

Údajně snížují efektivitu armády

Vstup osob se změněným pohlavím do armády umožnila předchozí vláda demokratického prezidenta Baracka Obamy. V žádosti o přezkum Nejvyšším soudem ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že podle Mattise a armádního velení Obamova politika „představuje příliš velké riziko pro vojenskou efektivitu a smrtící účinek“.

„Jedná se jednoduše o další pokus ze strany bezohledné Trumpovy administrativy prosazovat diskriminační politiku,“ řekla Jennifer Leviová, ředitelka projektu transgenderových práv v antidiskriminační skupině GLBTQ Legal Advocates & Defenders.

Podle amerických studií má v současnosti americká armáda v aktivní službě 2500 až 7000 transgenderových osob. V armádních zálohách je pak dalších 1500 až 4000.