„Zatímco ochromení úřadů pokračuje, Nancy Pelosi mě požádala, abych pronesl pojev o stavu Unie. Souhlasil jsem,“ napsal Trump na svém twitterovém účtu. „Potom ale kvůli krizi změnila názor a navrhla pozdější termín. Je to její právo. Pronesu své poselství až bude krize u konce.“

Americký prezident Donald Trump
Rozpočtová krize v USA trvá. Trump se rozčílil na opoziční demokraty

Zpráva o stavu Unie patří mezi americké tradice a prezidentům její přednesení ukládá ústava. Zpravidla se tak děje jednou ročně. Slavnostní akt se koná na půdě Sněmovny reprezentantů na pozvání jejího předsedy. Kvůli sporům mezi Trumpem a Pelosi se spekulovalo, zda prezidentova administrativa nepřichystá náhradní řešení. Trump to však na twitteru vyloučil. „Žádné místo nemůže soupeřit s historií, tradicí a významem Sněmovny reprezentantů,“ napsal.

Původně měl americký prezident přednést svůj projev 29. ledna letošního roku. O novém termínu rozhodne výsledek nejbližších jednání mezi Trumpem a poslanci, kteří mu odmítají poskytnout finance na zabezpečení jižní hranice. Podle amerických médií se však demokraté a republikáni přibližují kompromisu.

Drony a čidla

Trump před měsícem zablokoval financování čtvrtiny vládních úřadů, aby si vynutil souhlas demokratické většiny ve Sněmovně reprezentantů se stavbou zdi či plotu na hranicích s Mexikem. Demokraté dosud požadavek na uvolnění 5,7 miliardy dolarů (téměř 130 miliard korun) odmítali s tím, že prvním krokem k jednání musí být odblokování vládních financí.

Podle serveru Politico se proslýchá, že demokraté by nakonec mohli prezidentovi kýženou sumu poskytnout. Nebude ovšem výslovně určena na stavbu hraniční zdi, ale na posílení infrastruktury - nákup nových dronů, čidel, senzorů a rentgenových zařízení a na zvýšení platů pro pohraničníky.

Ilustrační foto
Transgenderové osoby v armádě? Americký nejvyšší soud omezil jejich službu

Možnost uvolnit Trumpovi požadované finanční prostředky připustil i vlivný demokratický poslanec James Clyburn. I on ale podmínil vyplacení peněz tím, že je Bílý dům nepoužije na stavbu zdi. Clyburn dnes v Kongresu hovořil o "zídce", dronech a senzorech a o zvýšení personálního stavu pohraniční stráže.

Trump trvá na zdi

Trump ale podle všeho na svých požadavcích zatím trvá. Na twitteru dnes napsal, že republikáni jsou v otázce zabezpečení hranic vzácně jednotni. „Chceme jednou provždy skoncovat se zločinností a drogami! Bezpečnost hranic a zeď! Nepochybně!“ napsal prezident.

Oběťmi sporu se stalo přes 700 tisíc státních zaměstnanců, kteří už pátý týden kvůli zablokování vládních financí nedostávají plat. Trump zatím ustoupit nehodlá přesto, že podle dnešní zprávy listu The New York Times rozpočtová nouze ovlivňuje i chod Bílého domu. Politická agenda prezidentské kanceláře se zastavila, jediné, co Trumpa zajímá, je prý stavba hraniční zdi.

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó
Převrat ve Venezuele? Vůdce opozice se prohlásil za prezidenta, USA jej uznaly