Trump potvrdil předchozí informace z různých zdrojů o tom, že vůdce Islámského státu spáchal sebevraždu odpálením nálože, kterou měl na vestě na svém těle. Zabil přitom i tři ze svých dětí.

"Zločinec, který se ze všech sil snažil zastrašovat ostatní, strávil své poslední chvíle v naprostém strachu, panice a hrůze, vyděšený z toho, že po něm jdou americké síly," prohlásil Trump. "Dostal se až na konec tunelu, zatímco ho naši psi pronásledovali. Odpálil vestu a zabil sebe a své tři děti. Jeho tělo bylo znetvořené výbuchy. A tunel se na něj zhroutil," popsal prezident.

Podle Trumpa byl Bagdádí pozitivně identifikován už 15 minut po své smrti, kdy mu byly přímo na místě provedeny testy DNA. Kvůli výbuchu bylo těžké se k jeho tělu dostat, Američanům se to ale podařilo. Příslušníci speciálních jednotek "části jeho těla odvezli s sebou", dodal americký prezident s tím, že z Bagdádího těla "toho příliš nezbylo".

Těžba ropy. Ropný vrt. Ilustrační foto
Rusové obvinili USA z krádeže ropy v Sýrii. Mají to dokazovat snímky rozvědky

Byl odstraněn brutální vrah a svět je nyní bezpečnější, prohlásil prezident. Dodal, že teroristický vůdce zemřel "jako pes" a "jako zbabělec". Jedenáct dalších dětí přečkalo americkou akci bez úhony.

Šéf Bílého domu uvedl, že během dvouhodinové akce v provincii Idlib na severozápadě Sýrie nebyl nikdo z amerických vojáků zraněn, i když se dostali do přestřelky. Poranění utrpěl jen armádní pes v zaminovaném tunelu. Vojáci prý o vteřiny unikli explozi. Ministr obrany Mark Esper nicméně následně uvedl, že menší zranění měli dva američtí vojáci, nicméně už jsou zase zpátky ve službě.

Trump v souvislosti s operací poděkoval za pomoc Rusku, Sýrii, Turecku a Iráku a rovněž Kurdům, kteří přispěli cennými informacemi. Podle prezidenta Rusové neznali povahu mise, nicméně "zachovali se k nám skvěle" a otevřeli k zásahu svůj vzdušný prostor. Americký prezident vývoj celé operace sledoval v přímém přenosu v Bílém domě spolu s viceprezidentem Mikem Pencem a několika dalšími lidmi. "Bylo to, jako kdybyste sledovali film," uvedl Trump. Jak dodal, zvažuje, že by nechal videozáznam zveřejnit, aby celý svět viděl, že Bagdádí nezemřel jako hrdina, ale zemřel "kňučící a brečící".

Trump potvrdil také informace médií o tom, že do akce bylo nasazeno osm amerických vrtulníků. Uvedl rovněž, že zabito bylo mnoho Bagdádího bojovníků a někteří byli zajati. O přípravách operace Trump podle svých slov věděl tři dny předem. Plánování akce nicméně začalo před dvěma týdny, dodal americký prezident. Tehdy Američané obdrželi blíže nespecifikované zpravodajské informace týkající se místa, kde se Bagdádí nachází. Vrtulníky přelétaly nad oblastí kontrolovanou ruskými a syrskými silami více než hodinu, než se jim podařilo pod palbou přistát.

Americký prezident dnes novinářům popisoval detaily celé operace více než 45 minut, poznamenala agentura Reuters. Jak Trump uvedl, s oznámením celé operace čekal až na chvíli, kdy americké jednotky bezpečně přistanou v neupřesněné třetí zemi.

Irák i SDF tvrdí, že daly USA informace k dopadení Bagdádího

Irák dnes oznámil, že informace vedoucí k nalezení vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího poskytly Spojeným státům irácké zpravodajské služby. Podobně se vyjádřila i arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF). Za nalezením Bagdádího podle SDF stojí i jejich zpravodajci, kteří rovněž informovali Američany.

Šéf Bílého domu v souvislosti s operací v provincii Idlib na severozápadě Sýrie poděkoval za pomoc Rusku, Sýrii, Turecku a Iráku a rovněž Kurdům, kteří přispěli cennými informacemi.

"Po neustálém sledování během celého roku a po vytvoření speciální pracovní skupiny byla irácká zpravodajská služba na základě přesných informací schopna lokalizovat místo v syrské provincii Idlib, kde se nacházel vůdce teroristů z DAIŠ abú Bakr Bagdádí a ti, kteří ho doprovázejí," uvedla ve svém prohlášení irácká armáda. DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát.

Americký prezident Donald Trump
Trump vydíral Ukrajinu, vypověděl diplomat. A co na to voliči?

Zásluhy na dopadení Bagdádího si připisuje i arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF). Jak uvedl jeden z jejích vůdců Redur Xelil, jednotky koalice nyní zintenzivní své úsilí dopadnout členy spících buněk Islámského státu.

Velitel SDF Mazlúm Abdí, který americkou akci označil za "úspěšnou a historickou operaci", na twitteru napsal, že šlo o "výsledek společné výzvědné práce" s USA. Arabsko-kurdská koalice podle něj v této záležitosti s Američany spolupracovala pět měsíců.

Francie operaci USA ocenila, boj proti IS ale musí pokračovat

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová dnes poblahopřála Spojeným státům k operaci, která vedla ke smrti vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího. Jak nicméně varovala, smrt obávaného teroristy neznamená, že přestane fungovat i jeho organizace. Podle íránského ministra informací Džaváda Azarího Džahromího Bagdádího smrt "není zas tak velká věc". Američany v této souvislosti obvinil, že právě oni stáli za vytvořením Islámského státu, uvedla agentura Reuters.

"Budeme pokračovat v boji proti Islámskému státu, spolu s našimi partnery, a přizpůsobíme se novým okolnostem v regionu," napsala francouzská ministryně obrany na twitteru. Podobně se vyjádřil i britský premiér Boris Johnson. "Smrt Bagdádího je důležitým okamžikem v našem boji proti terorismu, nicméně bitva proti zločinnému DAIŠ ještě nekončí," uvedl Johnson. DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát.

Donald Trump v souvislosti s operací poděkoval za pomoc Rusku, Sýrii, Turecku a Iráku a rovněž Kurdům, kteří přispěli cennými informacemi. Podle amerického prezidenta Rusové neznali povahu mise, nicméně "zachovali se k nám skvěle" a otevřeli k zásahu svůj vzdušný prostor.

Americká armáda projiždí u hranic Sýrie s Tureckem na snímku z 8. září 2019
Trump ocenil úspěch v Sýrii. Vliv na Blízký východ postoupil Rusku, říká analýza

Ruské ministerstvo obrany nicméně oznámilo, že si není vědomo, že by Rusové poskytli americkým jednotkám nějakou pomoc. "Nevíme o žádné údajné asistenci při přesunu amerického letectva do vzdušného prostoru v Idlibu během této operace," citovala agentura RIA Novosti mluvčího ruského ministerstva obrany generálmajora Igora Konašenkova.

"Není to zas tak velká věc. Jen jste zabili váš výtvor," komentoval na twitteru dnešní Trupovo oznámení smrti vůdce Islámského státu íránský ministr informací Džavád Azarí Džahromí. Íránsko-americké vztahy se zhoršily loni v květnu, kdy Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a pak obnovil a rozšířil protiíránské sankce.