Trump dosud trval na tom, že stavbu zdi, kterou slíbil voličům během své předvolební kampaně, zaplatí jižní soused, což mexický prezident odmítá.

Spor mezi oběma zeměmi se vyhrotil ve čtvrtek, kdy Trump prohlásil, že pokud Mexiko nechce stavbu zdi financovat, nemusí Peňa Nieto na úterní návštěvu Washingtonu jezdit. Ve stejné době mexický lídr oznámil, že cestu ruší.

"Měli jsme velmi dobrý rozhovor. Já mám k Mexiku velký respekt," prohlásil na dnešní tiskové konferenci Trump. Vzápětí však zopakoval svá dřívější tvrzení, že jižní soused dlouhá léta profitoval z obchodních dohod nevýhodných pro USA a že přes hranice proudí na sever zločinci a nelegální migranti, což je třeba zastavit.

Přečtěte si: Zeď je vaše dobro, vzkázal Trump Mexiku

Podle prohlášení mexické vlády oba lídři v telefonátu jednali jak o zdi, tak o obchodních vztazích. Ty vyhrotilo čtvrteční prohlášení Trumpova mluvčího, že USA budou stavbu zdi financovat prostřednictvím nového dvacetiprocentního dovozního cla na zboží z Mexika. Mluvčí Sean Spicer krátce poté svá slova zmírnil a označil clo pouze za jednu z možností. V Mexiku se proti Trumpovu postupu zvedla vlna odporu a výzev k bojkotu amerického zboží.

Mexičtí představitelé dnes uvedli, že Peňa Nieto nebude svůj postoj ke zdi po telefonátu zveřejňovat a že se obě země budou snažit najít pro spor kompromisní řešení standardními diplomatickými jednáními.

Za mexického prezidenta se dnes v diplomatickém konfliktu s někdejším realitním magnátem postavil nejbohatší Mexičan a jeden z nejzámožnějších byznysmenů světa Carlos Slim. Podle agentury Reuters prohlásil, že spor s Trumpem sjednotil Mexiko a že by Peňa Nieto měl vyjednávat z pozice síly, s čímž mu prý rád pomůže.

Čtěte také: Mexiko vrací úder: my zeď nezaplatíme, ale američtí spotřebitelé