„Situace na hranicích dosáhla kritického bodu,“ citovala amerického prezidenta agentura AP. „Bezpráví na jižní hranici je neslučitelné s bezpečností a svrchovaností amerického lidu, takže za daných okolností nemá americká vláda jinou možnost, než jednat,“ zdůraznil Trump.

První jednotky Národní gardy by se na hranici mohly vydat už ve čtvrtek, informovala agentura AP. Zatímco guvernéři Nového Mexika a Texasu Trumpovo nařízení přivítali, v Mexiku se setkal s odmítavým stanoviskem. Tamní Senát dokonce vyzval prezidenta Enrigueho Peňu Nieta, aby dočasně pozastavil spolupráci s USA v oblasti migrační politiky.

K nasazení složek americké armády na hranici s Mexikem docházelo i v minulosti. V roce 2006 pomáhalo pohraniční stráži, která se v té době potýkala s nedostatkem členů, asi šest tisíc příslušníků Národní gardy. Již během následujícího roku ale počet nasazených gardistů klesl přibližně o polovinu.

Na ochranu hranice mezi USA a Mexikem chce nyní Trump využívat armádu až do doby, než bude postavena pohraniční zeď. Právě její výstavba přitom byla jedním z hlavních sloganů Trumpovy prezidentské kampaně. První fáze výstavby by měla stát 1,6 miliard dolarů (více než 35 miliard korun). Trump sliboval, že náklady ponese Mexiko, to však něco podobného rezolutně odmítá.