„Ačkoli poskytujeme Palestincům stovky milionů dolarů ročně, nedostává se nám žádného vděku, ani úcty. Dokonce odmítají jednat o mírové dohodě s Izraelem,“ uvedl Trump na svém Twitteru. "Pokud se odmítají bavit o míru, proč bychom jim měli platit takové částky?" pokládá si americký prezident otázku. 

Palestince v prosinci popudilo Trumpovo rozhodnutí přesunout izraelskou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Palestinský vůdce Mahdúd Abbás následně prohlásil, že jeho země nepřijme žádnou mírovou dohodu, kterou jim předloží Washington.

„Nenecháme se vydírat,“ reagovala palestinská politička a přední představitelka Organizace pro osvobození Hanan Ašrávíová na Trumpův tweet. Podle jejího názoru je právě americký prezident tím, kdo sabotuje snahu o dosažení míru. „Jak může obviňovat Palestince z důsledků vlastních nezodpovědných činů?“ ptá se Ašrávíová.

Spojené státy v současnosti vyplácejí Palestině přibližně 300 milionů dolarů (asi 6,5 miliardy korun) ročně. Již v závěru loňského roku se ale pro omezení této částky vyslovila Sněmovna reprezentantů. Podle ní by se měli příspěvky výrazně snížit, pokud je Palestinci budou i nadále používat na náhrady rodinám ozbrojenců, které zabili nebo uvěznili izraelští vojáci.