Kongres má na schválení rozpočtu, jehož součástí je i výstavba nové zdi na jižní hranici Spojených států, čas do konce září. Demokraté přitom otevřeně prohlašují, že neschválí žádný finanční balíček, který bude obsahovat peníze na hraniční bariéru. Pochybnosti však mají i mnozí republikáni, kteří aktuálně v Kongresu mají nevýraznou většinu.

Web CNBC připomněl, že americký prezident teoreticky může vetovat nebo prostě nepodepsat žádný z výdajových návrhů, které mu Kongres předloží. Tím by nejvyšší úroveň vládnutí v zemi fakticky paralyzoval. Financování zdi navíc může být spojeno s žádostí o navýšení limitu vládního dluhu, která musí být schválena do poloviny října. V nejhorším případě by následně země nebyla schopná dostát svým závazkům.

Výstavba pohraniční zdi byla jedním z hlavních sloganů Trumpovy prezidentské kampaně. První fáze výstavby by měla stát 1,6 miliard dolarů (více než 35 miliard korun). Trump sliboval, že náklady ponese Mexiko, to však něco podobného rezolutně odmítá.

„Demokraté dávají bezpečnost celé Ameriky v sázku,“ zkritizoval tábor svých odpůrců. Kvůli zdi je prý ochoten obětovat Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), která omezuje obchodní a celní bariéry mezi Kanadou, USA a Mexikem.

Během vystoupení v Arizoně se americký prezident vrátil také k aféře kolem událostí v Charlottesville. Obvinil média z toho, že poskytují ultrapravicovým skupinám odrazový můstek. Vyhnul se však komentáři k vlastním kontroverzním výrokům, během nichž označil za viníky násilností obě strany.