Dekret o vyhlášení výjimečného stavu americký prezident podepsal ve večerních hodinách středoevropského času. Uvedl zároveň, že očekává, že zákonodárci jeho rozhodnutí napadnou soudní cestou. Podle svých slov však bude „ospravedlněn“. „U soudu budeme velice úspěšní,“ prohlásil.

Důvodem jeho rozhodnutí je spor s Kongresem o finance na výstavbu zdi na hranici s Mexikem. Trump chce podle tiskové kanceláře Bílého domu využít na zabezpečení hranice až osm miliard dolarů, v přepočtu 182 miliard korun. Peníze chce převést z rozpočtu ministerstev financí a obrany, avšak nikoli z fondů na boj proti následkům katastrof.

„Chceme zastavit pašování drog a zabránit zločincům a gangům v přístupu do naší země,“ uvedl americký prezident v proslovu k novinářům a doplnil svůj názor příběhy o zneužívání žen, které jsou do Spojených států ilegálně pašovány přes hranici.

Text prohlášení

„Jižní hranice je hlavním bodem, odkud k nám proudí zločinci, členové gangů a pašované drogy. Problém rozsáhlé nezákoné migrace je dlouhotrvající a navzdory snahám bezpečnostních složek se situace v určitých aspektech za poslední roky zhoršila,“ stojí podle CBS News v textu Trumpova prohlášení.

„Pokud se je nepodaří zadržet, jsou tito cizinci často vpuštěni do země a bývá obtížné je ze Spojených států vyhostit, protože se odmítají dostavit na slyšení a nespolupracují s úřady, proto je těžké je lokalizovat,“ vysvětlje dokument.

„Proto já, Donald J. Trump, z pravomoci kterou mi propůjčuje Ústava a zákony Spojených států amerických, prohlašuji, že na jižní hranici USA panuje stav národní pohotovosti,“ píše se v prohlášení.

Kritika demokratů

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi a její kolega z demokratické strany Chuck Schumer v pátek oznámili, že hodlají použít „každý dostupný prostředek“ aby Trumpovi v jeho záměru zabránil a hodlají bojovat „v Kongresu, u soudů i na veřejnosti“.

Rozhodnutí amerického prezidenta o vyhlášení výjimečného stavu je podle jejich názoru nezákonné a uzurpováním pravomoci Kongresu kontrolovat výdaje vlády Trump „trhá Ústavu na kusy“.

„Jde o nezákonné vyhlášení krize, která neexistuje. Jde o poškození naší ústavy a ohrožení americké bezpečnosti, protože přesouvá peníze z nezbytných obranných fondů, které slouží k zajištění naší armády,“ uvedla dvojice zákonodárců ve společném prohlášení.

Dohoda nestačí

O Trumpově záměru podepsat dohodu o zabezpečení hranic, kterou mu předložili poslanci Kongresu, a současně vyhlásit výjimečný stav, informoval již včera republikán Mitch McConnell. Informaci později potvrdil také Bílý dům.

„Prezident Trump podepíše zákon o financování vlády a jak v minulosti informoval, podnikne i další právní aktivity, včetně vyhlášení výjimečného stavu, aby zajistil ukončení bezpečnostní a humanitární krize na hranicích,“ uvedlo v prohlášení tiskové oddělení Bílého domu. „Prezident znovu plní svůj slib postavit zeď, ochránit hranici a zabezpečit naši skvělou zemi.“

Republikánští a demokratičtí poslanci sice v noci na úterý dosáhli dohody, která Trumpovým požadavkům na ochranu jižní hranice částečně vyhověla, místo požadované částky však poskytla prezidentovi pouze 1,4 miliardy dolarů, které navíc nejsou určeny k výstavbě zdi, ale pouze na bariéry a ploty. 

Zeď jako hlavní motiv

Zeď na hranici s Mexikem byla Trumpovým ústředním tématem už během prezidentské kampaně v roce 2016. Kdysi všudypřítomné transparenty Build the wall (Postavit zeď) však nyní nahrazuje heslo Finish the wall (Dokončit zeď). Ke změně vyzval sám Trump, podle kterého se již velké části zdí staví. „My zeď stavíme,“ řekl prezident. „Skandovat by se nyní mělo ‚dokončete zeď‘, protože se velká část zdi buduje,“ prohlásil na úterním mítinku v pohraničním městě El Paso.

Oznámení o Sýrii

Dnešní tisková konference amerického prezidenta se však netýkala pouze sporu o finance na výstavbu zdi. Trump mimo jiné oznámil, že v nadcházejících 24 hodinách učiní významné oznámení týkající se Sýrie a amerického tažení proti tamnímu teroristickému hnutí Islámský stát (IS).

„Máme spoustu skvělých oznámení týkajících se Sýrie a našich úspěchů při likvidaci chalífátu, což bude v příštích 24 hodinách zveřejněno,“ řekl Trump, který v prosinci loňského roku oznámil, že chce americké vojáky ze Sýrie stáhnout, protože IS už byl poražen. Později upřesnil, že vojáci USA, kterých je v Sýrii zhruba 2000, odejdou až po poražení zbytků Islámského státu, jak označuje oblasti dosud kontrolované teroristy. Nedávno Trump sdělil, že definitivní dobytí celého území teroristické organizace ohlásí možná už tento týden.