Záchranný balíček, který chtějí Spojené státy poskytnout Portoriku, zahrnuje 12,77 miliardy dolarů určených na odstraňování následků katastrof a 16 miliard dolarů na udržení pojišťovacího programu pro případ povodní. Informuje o tom agentura AFP. Někteří představitelé vládní republikánské strany už podle ní navrhli, aby byl balíček schválen do poloviny měsíce. Trump s ním přišel poté, co v úterý Portoriko osobně navštívil.

Následky řádění hurikánu Maria na ostrově Portoriko
Pomoc je pomalá, kritizuje hurikánem zničené Portoriko USA. Trump to odmítá

Při návštěvě se Trump snažil zpražit kritiky, podle nichž byla reakce americké administrativy na katastrofu příliš pomalá. Při tom však vyvolal další kontroverzi, když Portoričanům naznačil, že by měli být "hrdí", že Maria nezabila tolik lidí jako "skutečná katastrofa typu hurikánu Katrina", který v roce 2005 zpustošil New Orleans. 

Americký prezident také znejistěl finanční trhy, když navrhl, aby byl smazán portorický dluh ve výši 70 miliard dolarů. Po negativní reakci Bílý dům tento návrh rychle stáhl.

Škody napáchané hurikánem Maria
Boj s časem: Přehrada v Portoriku začíná selhávat. Úřady evakuují 70 tisíc lidí

Portoriko, který je výsostným americkým územím, je ve špatné finanční situaci už dlouho - ještě před úderem hurikánu, k němuž došlo 20. září, tak ostrov vyhlásil bankrot a uvedl, že jeho ekonomika se nachází ve smrtící spirále. Do recese Portoriko upadlo už před deseti lety, od té doby má deficitní rozpočet. Americký Kongres převedl v loňském roce účetnictví ostrova pod federální správu a dočasně přerušil některé soudní spory s věřiteli, ale právní bitvy zatím nekončí.

Přestože je tedy záchranný balíček určený Portoriku výrazně vyšší než například patnáctimiliardová pomoc určená Texasu, poničenému hurikánem Harvey, bude pravděpodobně stále jen zlomkem částky, jakou by ostrov potřeboval. 

Následky řádění hurikánu Maria na ostrově Portoriko
Portoriko na kolenou. Hurikán Maria mu způsobil totální blackout

Portoriko stále trpí následky hurikánu. Elektrickou energii na ostrově se zatím podařilo obnovit jen ze sedmi procent, telekomunikační spojení ze 40 procent a víc než devět tisíc lidí nadále zůstává v provizorních přístřešcích, protože se ještě nemohou vrátit do svých zničených domovů.