Trump na úvod prohlásil, že jeho administrativa napraví chyby, které byly za poslední desetiletí učiněny. Nyní podle prezidenta nastal čas, aby se Spojené státy místo obnovy zemí v zámoří zaměřily na rekonstrukci vlasti. Vyzval proto Kongres, aby schválil jeho infrastrukturní program, který počítá s investicemi ve výši jednoho bilionu dolarů (přes 25 bilionů korun) z veřejných i ze soukromých zdrojů.

Čtěte také: Prezident Trump zvažuje opatření vedoucí k legalizaci pobytu imigrantů

Svůj infrastrukturní plán Trump přirovnal k programu někdejšího prezidenta Dwighta Eisenhowera na výstavbu dálniční sítě. Trump očekává, že tak vzniknou miliony nových pracovních míst.

Dalším klíčovým prvkem, který pomůže nastartovat americké hospodářství, je podle šéfa Bílého domu daňová reforma. Změny, které Trump označil za historické, sníží daně firmám a uleví střední třídě. Prezident předpokládá, že díky nižším daním porostou platy a zvýší se konkurenceschopnost.

Trump během předvolební kampaně a i po inauguraci opakovaně hovořil o nezbytnosti odvolat zdravotní reformu demokratického exprezidenta Baracka Obamy. Během projevu ke Kongresu vyzval zákonodárce z řad demokratů i republikánů, aby reformu zvanou Obamacare společně odvolali a nahradili novým systémem.

Trump označil Obamacare za americkou katastrofu, která je nákladná a která nutí Američany kupovat předražené pojištění, které by si bez nátlaku vlády sami nevybrali.

Nepřehlédněte: Konec lunárního půstu. K Měsíci se vypraví turisté

V boji s migranty neustoupí

Trump zopakoval, že již brzy se na hranicích s Mexikem začne stavět zeď a že je nezbytné, aby USA opět získaly kontrolu nad svými hranicemi. Poznamenal, že dosud mohli přes hranice proudit drogy a zločinci. Řekl, že je nezbytné zakázat vstup do USA lidem z vybraných států, jejichž občany není možné podrobit dostatečným bezpečnostním prověrkám.

Pokud jde o boj proti teroristickému hnutí Islámský stát, chtějí USA spolupracovat se všemi spojenci včetně přátelských muslimských zemí.

Trump zdůraznil, že Spojené státy mají zájem uzavírat nová přátelství, neboť nestojí o válku a konflikty, ale o harmonii a stabilitu. Zdůraznil, že Americe se vždy lépe dařilo, když byl svět klidnějším místem.

Trumpův restart

Podle mediálních ohlasů se Trump svým voličům poprvé představil jako skutečná hlava státu. "Otázkou je, zda mu tato role nevydrží jen do prvního vzkazu na twitteru," napsala agentura AP. Podle průzkumu televize CNN sedm z deseti Američanů po Trumpově projevu vidí směřování země optimističtěji.

"Trumpova řeč měla být restartem jeho působení v Bílém domě po úvodu plném kontroverzí, chyb a zmatků. Mnohé z jeho projevu ale bylo známo už dřív, projev se jen nepatrně posunul dál ve srovnání s tím, co tu už bylo. Teď přichází méně okázala práce: vládnutí a hledání vyváženosti mezi dobou inaugurace a úterním večerem," napsal deník The Washington Post.

Demokratičtí poslanci některé části Trumpova projevu pochválili. Senátor Christopher Coons označil projev za "nejsouvislejší" Trumpovu řeč za poslední měsíce s řadou pozitivních témat. Podle Nancy Pelosiové byl ale projev "absolutně odtržen" od tvrdé reality prezidentova chování. Republikánské poslance naopak naplnila Trumpova řeč nadšeným očekáváním, že dokážou s hlavou státu spolupracovat.

Trumpa v Kongresu uvítal bouřlivý potlesk, který opakovaně doprovázel i jeho projev. Naopak demokratičtí zákonodárci, kteří s jeho politikou nesouhlasí, se k žádným hlasitým projevům odporu neuchýlili. Někteří z nich měli odznaky žádající zachování zdravotní reformy.

Čtěte také: Snímek Trumpovy poradkyně klečící na pohovce vyvolal skandál

Výběr výroků z Trumpova prvního projevu:

Prezident USA Donald Trump přednesl svůj první projev k oběma komorám Kongresu.Zdroj: ČTK/ABACA/Kleponis Chris/CNP/ABACAO nové americké éře:
"To, čeho jsme dnes svědky, je obnova amerického ducha. Naši spojenci zjistí, že Amerika je opět připravená vést. Všechny země světa, přátelé či spojenci, uvidí, že Amerika je silná, Amerika je hrdá a Amerika je svobodná."

O kontrole hranic:
"Bránili jsme hranice jiných zemí, zatímco naše vlastní hranice jsme nechali dokořán otevřené, takže je mohl kdokoli překročit a drogy mohly netušenou měrou proudit. Již brzy začneme stavět skvělou zeď na naší jižní hranici. Začneme v předstihu oproti plánu a až bude dokončena, stane se efektivní zbraní proti drogám a zločinu."

O terorismu:
"Nařídil jsme ministerstvu obrany, aby vypracovalo plán na rozbití a zničení Islámského státu, brutální sítě nedbající zákonů, která masakruje muslimy, křesťany, muže, ženy a děti nehledě na jejich vyznání a víru. Budeme spolupracovat s našimi partnery, a to včetně našich přátel a spojenců v muslimském světě, abychom tohoto strašného nepřítele smetli z povrchu země."

O obnově infrastruktury v USA:
"Utrácíme biliony dolarů v zámoří, zatímco naše domácí infrastruktura se rozpadá."
"Požádám Kongres, aby schválil zákony, které poskytnou investice ve výši jednoho bilionu dolarů z veřejných a soukromých zdrojů, což vytvoří miliony nových pracovních míst."

O zdravotním systému bývalého prezidenta Baracka Obamy:
"Vyzývám Kongres, aby odvolal a nahradil Obamacare reformami, které rozšíří volbu, zlepší přístup, sníží náklady a zároveň poskytnou lepší zdravotní péči."

O Severoatlantické alianci:
"Neochvějně podporujeme NATO, alianci, která vznikla zpečetěním pouta dvou světových válek, ve kterých jsme se zbavili fašismu, a studené války, kdy byl poražen komunismus. Ale naši partneři musí dostát svým finančním závazkům."