Má ale i pomoci likvidovat modernizované a hůře likvidovatelné rakety, které vyvíjí jak Čína, tak Ruská federace.

Íránský vesmírný program - Ilustrační foto
Íránská vesmírná mise selhala. Satelit Payam nedosáhl oběžné dráhy

Ruský prezident Vladimir Putin například loni oznámil, že Rusko má k dispozici nový typ nadzvukové rakety, kterou obranné systémy Spojených států nemohou zachytit.

Jde o raketu Avangard, jejíž okřídlená bojová část dosahuje hyperzvukové rychlosti, a je proto jen velmi obtížně zlikvidovatelná.

Cílem nové americké strategie je získání možnosti „zlikvidovat raketu protivníka ve všech stádiích letu“,a ne až ve chvíli, kdy se bude blížit k cíli.

Likvidace během prvních minut

Pentagon by měl do kosmu umístit čidla, která rychleji rozpoznají nepřátelskou raketu již v okamžiku jejího startu. Ve vesmíru by měly být rozmístěny bojové prostředky schopné zničit útočící rakety během prvních minut od startu. Tím se zmenšuje riziko ohrožení samotných USA.

Fotografie Merkuru ve skutečných barvách, kterou v roce 2008 pořídila americká sonda Messenger.
Tajemství Merkuru odhaleno. I žhavá planeta může mít své ledovce

V plánu se výslovně připouští možnost militarizace vesmíru. Světové mocnosti sice na oběžnou dráhu běžně umisťují špionážní systémy, ale dosud v něm nedocházelo k přímým střetům.

„Náš cíl je jednoduchý: odhalit a zneškodnit (útočící rakety),“ řekl Trump v sídle ministerstva obrany.

Zřejmě proto, aby dementoval zprávy z minulých dnů, kdy měl podle amerického tisku uvažovat o odchodu USA z NATO, potvrdil svoji stoprocentní podporu Severoatlantické alianci. Dodal však, že je ale důležité, aby alianční země dostály svým finančním závazkům.

Severní Korea hrozí

Přestože se začal chystat už druhý severokorejsko-americký summit a napětí mezi Pchongjangem a Washingtonem je výrazně nižší než před rokem, nová strategie stále považuje režim Severní Koreje za velké ohrožení USA. „Ačkoli existuje možnost nové cesty k míru se Severní Koreou, představuje KLDR mimořádnou hrozbu a USA musejí zůstat ostražité,“ uvádí se v dokumentu k nové protiraketové strategii.

Donald Trump a Kim Čong-un.
Trump se znovu sejde s Kimem na konci února. Místo bude upřesněno později