Americký prezident Donald Trump se setká s východními členy a spojenci NATO během čtvrtka. Ti od něj očekávají, že potvrdí závazek Washingtonu, že bude čelit hrozbám plynoucím z ruských aktivit. Setkání s Trumpem v předvečer summitu G20 zorganizovaly Polsko a Chorvatsko, aby podpořily rozvoj obchodu a infrastruktury v celém regionu. Českou republiku na něm reprezentuje předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, prezident Miloš Zeman ani premiér Bohuslav Sobotka se jej nezúčastní. Česko se řadí mezi ty členské státy iniciativy Trojmoří, jež dosud reprezentovali zástupci na úrovni ministrů či jejich náměstků.

Podle informací z Bílého domu využije Trump návštěvu ve Varšavě k tomu, aby zde zdůraznil svůj závazek vůči Severoatlantické alianci (NATO), kterou před časem označil za "zastaralou".

Podle Reuters sdílí polská konzervativní a euroskeptická vláda s Trumpem řadu názorů, týkajících se otázek jako změna klimatu, migrace a těžba uhlí. Setkání zorganizovala, aby se mohla prezentovat jako "vůdčí síla" ve střední Evropě. "Jsme prostě důležitou zemí v této části světa. Patříme mezi největší země v Evropě, jsme vůdčí zemí střední Evropy a prezident Trump tomu rozumí," řekl polský prezident Andrzej Duda v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu PAP.

Řada západoevropských politiků, která kritizuje polskou inklinaci k autoritářskému způsobu vládnutí, se obává toho, že Trump svou návštěvou (a projevem na varšavském náměstí) podpoří polskou vládu v jejím vzdoru vůči Bruselu. Některé západoevropské vlády mají obavy z prohlubujících se rozporů mezi Východem a Západem v rámci Evropské unie a někteří diplomaté vidí ve čtvrtečním "regionálním summitu" snahu Polska vybojovat si vliv na úkor struktur Evropské unie. 

Trumpova návštěva má ale také svůj obchodní rozměr: Polsko chce nakoupit od amerických společností zkapalněný zemní plyn, aby tak vyvážilo závislost středoevropského regionu na ruských dodávkách plynu.

Stejně jako ostatní země, které se nacházejí poblíž hranice NATO s Ruskem, bude Polsko nadšené, pokud se Trump otevřeně přihlásí k zásadě NATO, že útok proti jednomu členovi představuje útok proti všem.