„Dosáhli jsme dohody, která ukončí krizi a znovu otevře vládní úřady,“ prohlásil Trump v projevu z Bílého domu. „Jak všichni vědí, mám opravdu účinnou alternativu, ale tentokrát ji nehodlám použít,“ doplnil americký prezident v narážce na vyhlášení výjimečného stavu, kterým v minulosti hrozil.

Dohoda mezi Trumpem a členy Kongresu zajistí financování vládních institucí až do 15. února letošního roku. Během tří týdnů tak budou mít obě strany čas na nalezení společné řeči ohledně financování ochrany hranice mezi Spojenými státy a Mexikem. „Aby bylo jasno, opravdu nemáme jinou možnost, než vybudovat pevnou zeď nebo ocelovou bariéru,“ zdůraznil prezident.

Trump také poděkoval všem Američanům a doplnil, že pracuje na tom, aby všichni zaměstnanci, kteří přišli již o dvě výplaty, dostaly své peníze alespoň zpětně. Varoval však, že se situace může opakovat. „Pokud nedosáhneme férové dohody s Kongresem, po 15. únoru znovu dojde k uzavření úřadů, nebo použiji prostředky, které mám k dispozici podle zákona a Ústavy Spojených států.“

Obě strany chtějí dohodu

„V následujících 21 dnech očekávám, že jak republikáni tak demokraté budou pracovat v dobré víře. Je to příležitost pro všechny strany, aby spolupracovaly ve prospěch našeho skvělého národa,“ vyjádřil americký prezident naději na dosažení dohody. 

Stejnou naději vyjádřil i senátor Mitch McConnell, podle kterého je možné dosáhnout „dobrého výsledku“ pokud budou obě strany pracovat společně. „Prezident prosadil plán, který jsou obě strany ochotné akceptovat a doufejme, že v příštích třech týdnech proběhnou vyjednávání, která vyřeší naše neshody způsobem co nejlepším pro bezpečnost naší hranice.

Komentátor americké televizní stanice CNN Julian Zelizer považuje dnešní dohodu za vítězství demokratické poslankyně Nancy Pelosi. „Prezident dělá přesně to, co demokraté celou dobu požadovali. Znovu otevře úřady a až poté bude jednat o zdi na hranici s Mexikem,“ uvedl.

Obě komory parlamentu v pátek návrh zákona, který dočasně vyřeší krizovou situaci a umožní obnovení funkce úřadů, schválily. 

Velký ústupek

Rozpočtová krize vlády vyvolaná sporem o hraniční zeď trvá už 35. den a začíná vážně narušovat činnost státem financovaných organizací, zejména letecké dopravy, ochrany životního prostředí a daňové správy. Podle průzkumů je většina Američanů přesvědčena, že rozpočtový pat vznikl vinou prezidenta.

Dohoda znamená značný ústupek z dosavadních pozic Bílého domu. Dočasným uvolněním vládních financí by prezident de facto přijal návrh opozičních demokratů, kteří debatu o posílení ostrahy hranic podmiňovali otevřením vládních účtů nejméně do 8. února.

Trump, stejně jako vedení republikánů v Kongresu, takovou variantu dosud odmítal. Navrhoval opačný postup, tedy nejprve schválení peněz na stavbu hraniční zdi, a poté obnovení finančních toků, bez nichž se část ministerstev a vládních agentur ocitla v nouzové situaci.