„Jestli si myslí, že smrt tří tisíc lidí je úspěch, tak nám pomáhej bůh,“ napsala starostka San Juanu Carmen Yulín Cruzová na twitterovém účtu. Země se z živelné pohromy vzpamatovává jen pomalu a teprve minulý měsíc, téměř rok po tragických událostech, dokázala obnovit přísun elektrické energie na celém ostrově.

Portorický guvernér Ricardo Rosello v úterý vydal prohlášení, ve kterém Marii označil za nejhorší přírodní katastrofu v moderní historii země. „Naše základní infrastruktura byla zdevstována. Tisíce obyvatel Portorika přišly o život a celá řada lidí dodnes strádá,“ uvedl. 

Podle britské BBC z ostrovní země, která je nezačleněným územím Spojených států amerických, krátce po řádění živlů odešlo zhruba osm procent z celkových 3,3 milionů obyvatel a řada lidí zemřela kvůli nedostatečné zdravotní péči a špatným životním podmínkám.

Nejlepší reakce v historii?

Prezident Trump otázku tropické cyklony Maria otevřel v souvislosti s hurikánem Florence, který během zítřejšího dne zasáhne východní pobřeží Spojených států. „Zatím asi nejtěžší situace byla v Portoriku, kvůli ostrovní povaze země,“ uvedl v televizním rozhovoru. „Se vším respektem k tomu co se stalo, podle mě to byla jedna z nejlepších reakcí, jaká se kdy podařila.“

„Práce, kterou odvedla Fema (federální agentura pro zvládání pohotovostních situací) a bezpečnostní jednotky ve spolupráci s portorickým guvernérem, byla skvělá. Portoriko bylo úžasný, ale nedoceněný úspěch,“ prohlásil americký prezident a dodal: Do záchraných prací jsme investovali miliardy a miliard dolarů. Myslím si, že většina obyvatel země si toho, co jsme udělali, opravdu váží.“

Trump sklízí kritiku

Podle Ricarda Rossella však ve spolupráci s americkými úřady nelze hledat výrazné klady. „Žádný vztah mezi kolonií a federální vládou nelze být označen za úspěšný, protože Portoriko postrádá řadu neodmyslitelných práv, kterých si užívají naši američtí přátelé ve Spojených státech,“ prohlásil guvernér.

Carmen Yulín Cruzová, která je známa jako hlasitá kritička amerického prezidenta, označila reakci vlády za „skvrnu na Trumpově prezidentství“. Ke kritice se připojil i americký senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Bernie Sanders. „Zemřely téměř tři tisíce lidí. To není ‚úspěch‘. To je tragédie a ostuda,“ napsal na twitteru.

Demokratický senátor Chuck Schumer označil prezidentova slova za bolestivou urážku a očividnou lež. „Moje rodina neměla až do minulého měsíce přístup k elektřině. Lidé mají dýchací potíže kvůli plísním, které se šíří vinou nedostatečné likvidace následků. Reakce na hurikán v Portoriku byla katastrofická,“ uvedla zase vítězka demokratických primárek v New Yorku Alexandria Ocasio-Cortézová.

Pochybení během záchranných prací připustila na sociálních sítí i řada příznivců amerického prezidenta. Zároveň však připomínají, že Trump udělal vše co bylo v jeho silách a největší podíl viny leží na portorických úřadech.

Hurikán MariaTropická cyklona o síle čtvrtého stupně pětistupňové škály zasáhla Portoriko v září loňského roku. Větry o rychlosti 225 kilometrů v hodině a prudký déšť způsobily v severovýchodní části Karibiku katastrofické škody a podle meteorologů šlo o nejsilnější bouři roku 2017 po celém světě.

V Portoriku byla vážně poničena základní infrastruktura a obnovení přísunu elektrické energie trvalo dlouhých 11 měsíců. Škody byly vyčísleny na nejméně 100 miliard dolarů, v přepočtu více než 2,2 bilionu korun.

Úřady zpočátku evidovaly pouhých 64 mrtvých, avšak od první chvíle bylo jasné, že statistika bude daleko děsivější. Počet obětí se nakonec zastavil na čísle 2975. Zahrnuty jsou přímé oběti přírodní pohromy i lidé, kteří zemřeli v důsledku špatné zdravotní péče a nedostatku čisté vody a elektřiny.