Kanadský premiér už asi volal

Podle dostupných informací mají číslo na mobil amerického prezidenta USA představitelé Kanady a Mexika. Kanadský premiér Justin Trudeau údajně možnosti volat přímo hlavě Spojených strátů již využil. Trump si již vyměnil kontakty i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, když spolu hovořil bezprostředně po Macronově triumfu v prezidentských volbách. Macron zatím ale neuvažuje, že by Trumpovi tímto způsobem telefonoval.

Kromě bezpečnostních rizik narušil Donald Trump zavedený diplomatický protokol, neboť telefonický kontakt státníků - a to nejen na nejvyšší úrovni hlav států – je složitým procesem, který se nejdřív odehrává mezi úředníky prezidentských kanceláří. Hovoru jsou obvykle přítomní poradci, hovor se zaznamenává a přepisuje. Kromě toho se předem vytváří koncept témat a základní otázky, které státníci projednají. Bílý dům se zatím nevyjádřil k tomu, jestli se z těchto přímých telefonátů Donalda Trumpa pořizují nějaké protokolární záznamy.

Trump tak tímto krokem svým způsobem vyjádřil nedůvěru k oficiálním komunikačním kanálům. Možnost přímého telefonování využíval Donald Trump již během prezidentské kampaně.

Obamovi zablokovali v mobilu funkce

Pokud musí americký prezident telefonovat do zahraničí, využívá k tomu některou ze zabezpečených linek Bílého domu. Zabezpečenou linku má prezident USA i ve své limuzíně. „Pokud voláte z tak zvané otevřené linky, pak se vystavujete nebezpečí, že váš hovor mají možnost sledovat i jiní lidé," říká Derek Cholet, bývalý poradce Pentagonu. Když začal Trumpův předchůdce Barack Obama používat telefon BlackBerry, kvůli možnosti odposlechu a stahování zpráv mu řadu funkcí v jeho mobilu zablokovali.

Paradoxní je, že v prezidentské kampani napadal Donald Trump svoji demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou za používání soukromé e-mailové pošty a nyní, podobně jako ona, porušuje komunikační pravidla, upozorňuje agentura Associated Press.

Spojené státy se před několika lety potýkaly s únikem informací ze strany Edwarda Snowdena, bývalého zaměstnance Národní bezpečnostní agentury NSI a CIA. Vyšlo najevo, že Obamova vláda odposlouchávala mobilní telefony některých cizích představitelů, včetně německé kancléřky Angely Merkelové.