V pondělí vysílala americká TV stanice ABC tradiční pořad Dobré ráno, Ameriko, v němž vystoupila jedna z vdov po vojácích zahynuvších před třemi týdny v africkém Nigeru.

"Pan prezident mi řekl, že můj muž věděl, do čeho (v Nigeru) jde," uvedla Myeshia Johnsonová, kterou doslova rozplakal tón prezidentova hlasu. "Ani si nedokázal zapamatovat a vyslovit jméno mého manžela La Davida," uvedla.

Dotyčné vystoupení vdovy zde:

Trump toto nařčení, které je v patriotické Americe zvlášť problematické, okamžitě komentoval na svém Twitteru. "S vdovou po padlém vojáku jsem měl velmi zdvořilý rozhovor, jeho jméno jsem nijak nekomolil," bránil se. A znovu zdůraznil, že jeho předchůdce Barack Obama netelefonoval rodinám padlých amerických vojáků. 

K prezidentově smůle je tu však svědkyně onoho hovoru, demokratická kongresmanka Frederica Wilsonová, jež byla s vdovou v době telefonátu. "Zaslechla jsem části rozhovoru a dokládám, že si nic nevymyslela, vše je pravda." Verzi vdovy ostatně potvrzují i další členové rodiny, přítomní telefonátu.

Trump, který má rád poslední slovo, na tento "výpad" proti němu okamžitě zareagoval se sdělením, že kongresmanka, známá nošením pestrobarevných klobouků, je "praštěná".  

Daleko v Africe

O samotné akci, při níž zemřel La David Johnson, je toho známo poskrovnu. Skupina amerických vojáků byla nedaleko hranic s Mali přepadena ozbrojenci z organizace Islámský stát. Při střetu zahynuli tři vojáci a další dva byli zraněni. O dva dny později bylo nalezeno Johnsonovo tělo, a tím se bilance mrtvých Američanů zvýšila na čtyři.