Zpráva republikánů by měla završit roční vyšetřování vazeb Trumpova týmu a Moskvy.

„Rusové se během prezidentské volby v roce 2016 dopustili několika zásahů, nicméně nenašli jsme žádné důkazy o tom, že by na ně byl napojený tým prezidenta Donalda Trumpa,“ řekl Mike Conaway, republikánský člen výboru, který tuto situaci prošetřuje. Conaway rovněž prohlásil, že republikáni svou zprávu dnes předají demokratům.

Zveřejněna bude až poté, co ji posoudí demokraté a zástupci tajných služeb, což může trvat několik týdnů, uvedla agentura AP. Výbor, který ovládají politici Trumpovy strany k vyšetřování povolal desítky svědků, aby o volbách vypovídali.

Donald Trump
Praní špinavých peněz v obchodech s Rusy? Trumpova organizace to odmítá

Od demokratů ve výboru se také očekává, že zveřejní vlastní zprávu, upozorňuje BBC. Adam Schiff, který je nejvýše postaveným demokratem pak nazval vyšetřování jako „zásadně neúplné.“

Podle něj republikáni přehlédli "jasné a ohromující" důkazy, které podporují závěry tajných služeb o tom, že se Rusové snažili pomoci Trumpovi na úkor protikandidátky Hillary Clintonové.

"V celé řadě vyšetřovacích linií je naše práce zásadně neúplná, některé body byly částečně vyšetřeny. Jiné, jako třeba ten zahrnující důvěryhodná obvinění spojená s ruským praním špinavých peněz, zůstávají téměř bez povšimnutí," uvedl podle agentury Reuters Schiff.

Donald Trump, ilustrační foto.
Trump chce vypovídat kvůli ruskému vměšování do voleb. Těším se, řekl

Trump, který odmítá jakékoliv formy ruských zásahů, informoval také o zprávě republikánů také na svém twitteru. "Kongresový výbor po 14 měsících vyšetřování nenašel žádné důkazy shody nebo spolupráce mezi prezidentskou kampaní a Ruskými vlivy během voleb v roce 2016.

Americké zpravodajské služby nicméně tvrdí opak - podle jejich závěrů se Moskva snažila manipulovat americkými prezidentskými volbami tak, aby dopadly v Trumpův prospěch. Rusko to popírá. 

Problémem se mimo jiné zabývá i zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller a senátní výbor pro tajné služby. Podle analytiků je práce senátního výboru méně zastíněná stranickým smýšlením než v případě výboru sněmovního.

Zvláštní vyšetřovatel Mueller coby bývalý šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) už předvolal v rámci tohoto vyšetřování před velkou porotu například bývalého stratéga Bílého domu a někdejší poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevea Bannona nebo amerického ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. 

Prezident opakovaně označil vyšetřování za hon na čarodějnice.

Donald Trump
Trump se zajímá o výslechy vyšetřovatele Muellera, píše New York Times