„Žádný Američan se ve snaze ovlivnit průběh prezidentských voleb nedopustil vědomé spolupráce s Rusy,“ stojí mimo jiné ve zprávě, která tak dává za pravdu současnému šéfovi Bílého domu a jeho týmu. „Došel jsem k závěru, že neexistují důkazy pro to, že by se prezident dopustil maření spravedlnosti,“ pokračuje zpráva. 

Podle amerických médií se jedná o velké vítězství Trumpa. „Zvláštní vyšetřovatel Mueller nedospěl k závěru, že by prezident spáchal zločin. Zároveň ho ale ani nezbavil odpovědnosti,“ konstatoval však šéf justičního výboru Jerry Nadler, který se již se čtyřstránkovou zprávou seznámil.

"Žádná spolupráce, žádné maření spravedlnosti, naprosté očištění," reagoval Donald Trump na twitteru na závěry Muellerova vyšetřování. Neopomněl přidat i slogan pro své znovuzvolení v roce 2020 - "Ať zůstane Amerika skvělá". 

Mueller a jeho tým téměř dva roky mapovali možné spiknutí Trumpova volebního štábu s Moskvou před americkými prezidentskými volbami roku 2016. V pátek večer Mueller předal závěry tohoto vyšetřování generálnímu prokurátorovi Williamu Barrovi. 

Dvě samostatné zprávy 

Barr dříve avizoval, že Muellerovy závěry zpracuje do dvou vlastních zpráv, z nichž jednu dostanou američtí zákonodárci, druhá bude určena pro veřejnost. Kompletní obsah Muellerovy zprávy by se přitom k běžným občanům vůbec nemusel dostat.

Do této chvíle bylo v důsledku práce Muellerova týmu odsouzeno, obžalováno či obviněno 34 osob a tři organizace. Trump i Moskva veškerá obvinění ze spiknutí s cílem ovlivnit prezidentské volby v roce 2016 opakovaně odmítli.