Tyto spekulace ovšem Trump odmítá. Na Twitteru uvedl, že nikdy žádné tajné nahrávky exšéfa FBI nepořídil. „O ničem takovém nevím. Žádné nahrávky s Comeym jsem nepořídil, ani je nevlastním," napsal americký prezident.

Minulý měsíc přitom Trump na sociální síti Comeymu hrozil, že by měl doufat, že žádné takové nahrávky společných rozhovorů neexistují. A měl by se nad tím zamyslet dříve, než začne podávat informace médiím.

Zda existují důvěryhodné záznamy jejich rozhovorů před nečekaným odvoláním Comeyho v květnu se snaží vyšetřit Výbor Kongresu.

Comey při své výpovědi uvedl, že chtěl Trump příslib jeho loajality a snažil se ovlivnit vyšetřování údajných ruských vazeb na jeho exporadce Michaela Flynna.

„Na večeři si mě chtěl zavázat. Pošeptal mi, že se těší, že budeme spolupracovat. Chtěl ode mě něco získat na oplátku," řekl Comey, který si z této neobvyklé schůzky vytvořil zápis.

A právě snahu Trumpa změnit způsob vyšetřování „ruských zásahů" považuje Comey za hlavní příčinu jeho nečekaného odvolání z funkce. "Myslím, že si prezident myslel, že je pod tlakem," prohlásil.

Před americkým Senátem vypovídal už také ministr spravedlnosti Jeff Sessions, který ovšem Comeyho odvolání hájil.

Sněmovna minulý týden vyzvala Comeyho, aby poskytl veškeré poznámky a nahrávky spojené s rozhovory. Po aféře Watergate byl přijatý zákon, který považuje materiály se slovy amerického prezidenta za veřejný majetek. A tudíž může být odtajněn. Zničení takových souborů je trestný čin.

| Video: Youtube