Trump na twitteru uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že když Si Ťin-pching bude chtít rychle a humánně vyřešit problém s Hongkongem, dokáže to. "Osobní schůzka?", ukončil tweet šéf Bílého domu.

Zásah policistů proti demonstrantům na letišti v Hongkongu
Letiště v Hongkongu je znovu v provozu. Kvůli demonstracím rušilo většinu letů

Oba prezidenti se naposledy sešli v červnu při summitu skupiny G20 v japonské Ósace.

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, zažívá už více než dva měsíce mohutné demonstrace. Začaly jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, postupně ale přerostly v požadavek větší demokratičnosti politického systému a odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Mezi požadavky se objevuje také omezení vstupu turistů z pevninské Číny do Hongkongu.

Agentura DPA píše, že Trump byl ve Spojených státech v poslední době stále silněji kritizován kvůli tomu, že se jasně nepostavil za demokratická práva obyvatel Hongkongu.

USA jsou hluboce znepokojené přesuny čínských sil u Hongkongu

Spojené státy jsou hluboce znepokojené informacemi o přesunech čínských polovojenských sil do města Šen-čen, které sousedí s Hongkongem zmítaným demonstracemi. Uvedl to mluvčí amerického ministerstva zahraničí, kterého citovala agentura Reuters. Podle satelitních snímků, které zveřejnil zpravodajský server The Guardian, se v Šen-čenu shromažďují příslušníci čínské polovojenské ozbrojené policie, bojová vozidla pěchoty a další technika.

Čínská státní média odmítají spekulace, že se Peking tímto způsobem snaží zastrašit demonstranty, kteří v Hongkongu požadují posílení demokracie; Čína ujišťuje, že jde o předem plánovaná cvičení, která s demonstracemi nesouvisí.

Protivládní demonstrace v Hongkongu
Demonstrace v Hongkongu pokračují. Do ulic znovu vyšly tisíce lidí

Na pohyb čínských jednotek v blízkosti Hongkongu upozornil na twitteru s odvoláním na informace tajných služeb také americký prezident Donald Trump.

"Spojené státy jsou hluboce znepokojené zprávami o přesunech čínských polovojenských jednotek u hranic Hongkongu," uvádí se v prohlášení amerického ministerstva zahraničí. "USA důrazně vyzývají Peking, aby dodržoval své závazky … umožnit Hongkongu vysoký stupeň autonomie. Odsuzujeme násilí a vyzýváme všechny strany ke zdrženlivosti. Ale vyjadřujeme rozhodnou podporu svobodě projevu a svobodě shromažďování v Hongkongu," uvedla rovněž americká diplomacie.

Čínská armáda - Ilustrační foto
Číně dochází trpělivost s protesty. Armáda může ihned zasáhnout v Hongkongu

V souvislosti s devět týdnů trvajícími protesty v Hongkongu dnes vydalo americké ministerstvo zahraničí zvýšené varování před cestami do Hongkongu kvůli občanským nepokojům.

Rovněž české ministerstvo zahraničí upozornilo na násilné střety, ke kterým v Hongkongu dochází, a doporučilo proto českým turistům, aby se demonstracím vyhnuli.